Authentication and prediction of some quality parameters of alcoholic beverage raki with infrared spectroscopy
Alkollü içecek rakı'nın otantisitesinin ve bazı kalite parameterlerinin kızılötesi spektroskopi ile belirlenmesi
- Tez No: 299188
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU ÖZEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
 - Yıl: 2011
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
 - Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma 2 tanesi Ouzo marka olmak üzere 32 çeşit Rakı kullanılarak 3 amaç için yapılmıştır. Birincisi; Rakı da kullanılan üzüm çeşidine(yaş yada kuru üzüm) , farklı üretim koşullarına ve kullanılan hammaddeye (sadece suma yada suma ile birlikte tarımsal kökenli etil alkol) göre sınıflandırılma yapılması, ikincisi kızıl ötesi spektroskopi ve kemometrik yöntemler kullanılarak Rakı daki bazı kalite kriterlerinin tahmin edilmesi için modeller geliştirilmesi, üçüncüsü ise Rakı örneklerine faklı konsantrasyonlarda ilave edilmiş metanolün tespit edilmesidir. 34 adet Rakı tüm orta kızıl ötesi bölgede (4000-650 cm-1) ve seçilen üç spektral bölgede (965-1565 cm-1, 1900-1700 cm-1 ve 3040-2800 cm-1) taranmıştır.Rakı örneklerinden elde edilen spektral veriler temel bileşenler analizine göre (PCA) sınıflandırılmıştır. Üzüm çeşidi ve üretim koşullarına göre belirli bir sınıflandırma elde edilememiştir çünkü alkol içeriği Rakı'daki diğer özelliklere göre daha baskın olduğundan alkol seviyelerine göre bir dağılma gözlemlenmiştir.Nicelik belirlenmesinde; Rakı daki bazı parametrelerin (pH, briks, elektrik iletkenliği, toplam fenol ve şeker miktarının) analitik referans metodlarla ölçülen değerleri ile Rakı spectraları kısmi en küçük kareler (PLS) regrasyon analiz yöntemiyle karşılaştırılmış ve aralarındaki ilişkiye göre tahmin modelleri oluşturulmuştur. Regresyon analizi sonucunda ,briks ve şeker miktarının tahmini için çok iyi model geliştirilmiştir.Rakı örneklerindeki hilenin tespit edilmesinde ise, 6 farklı Rakı'ya % 0.5 ile %10 oranları arasında katılan metanol önce temel bileşenler analizine (PCA) göre farklı sınıflandırma oluşturmasında başarı göstermişir. Sonra da kısmi en küçük kareler (PLS) regrasyon analiz yöntemiyle eklenilen metanol oranları için iyi tahmin modeli oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Mid-infrared spectra of thirty- two Rakı samples of different brands, two types of Ouzo were collected and several chemical parameters were measured with analytical and instrumental methods. Moreover, Rakı samples were adulterated with methanol at 0.5-10% (vol/vol) and IR spectra were also obtained. Aims of this study are to classify Rakı samples according to raw material of Rakı and processing type, to predict some quality parameters of Rakı from IR spectra and also to detect adulteration of methanol in pure Rakı by using Fourier transform infrared spectroscopy in association with multivariate chemometric techniques and SIMCA.All samples were used to classify with respect to grape types (fresh or dried), raw material (only suma or suma and ethanol) and production process (double or triple distilled) by chemometric models. No clear classification could be found as parameters investigated because of predominant of alcoholic content in Rakı.In quantification analysis; pH, brix, electrical conductivity, total phenol and sugar content were determined with analytical reference methods for pure samples, then PLS were used to construct models to establish relationships between reference methods and FTIR spectra and to predict these quality parameters from spectral data. After PLS regression, highly good models were developed for brix and sugar.For adulteration analysis, six different Rakı samples were adulterated. First, PCA was used to detect Rakı samples adulterated with methanol. Then, PLS multivariate calibration model was constructed to determine the adulterant methanol content in Rakı . Consequently, successful results were obtained for detection of methanol in Rakı samples.