Preparation of electrospun composite fibers based on PS-PI-PS/CdSxSe1-x nanoparticles
Elektrodokuma PS-PI-PS/CdSxSe1-x kompozit liflerinin hazırlanması
- Tez No: 299189
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA M. DEMİR, PROF. DR. SERDAR ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Elekrodokuma yöntemi ile polistiren-b-poliizopren-b-polistiren (SIS) ve CdSxSe1-x nanoparçacık tabanlı ışıma yapan lifsi filmler hazırlandı. Kütlece %14 ve %22 polistren oranına sahip SIS (14% PS-SIS), (22% PS-SIS) triblok kopolimerler kullanıldı. Her iki polimer sistemi faz ayrımına eğilim gösterdi. Kütlece %14 Stiren bloğuna sahip triblok kopolimer silindire benzer bir biçimde faz ayrımı gösterirken, diğer triblok kopolimer katmanlı bir faz ayırımı gösterdi. CdSxSe1-x parçacıkları iki farklı yüzey aktif madde molekülleri i) n- tri oktil fosfin oksit (TOPO) and ii) oleik asit (OA) ile kaplandılar. Bu parçacıklar, kütlece %22 Stiren bloğuna sahip triblok kopolimer ile karıştırıldıkları zaman, TOPO-kaplı parçacıklar polistiren (PS) bloğunu seçerken, OA-kaplı parçacıklar poliizopren (PI) bloğunu doldurdular. Komposite elektroeğrilmiş lifler ortalama 1.5 ? m çapında hazırlandı. Elektrodöngü parametrelerinin (potansiyel fark, çözelti derişimi, akış hızı) lif biçimine etkisi incelendi. Hazırlanan bu filmler gün ışığında renksiz, UV ışığı altında güçlü yeşil ışımaya sahiptir.
Özet (Çeviri)
Polymeric fibrous films were prepared based on polystyrene-b-polyisoprene-b-polystyrene triblock copolymer (SIS) and CdSxSe1-x nanoparticles by electrospinning process. SIS with 14 wt % Styrene (14% PS-SIS) and 22 wt % Styrene (22% PS-SIS) triblock copolymers were employed. Both of them undergo microphase separation. While the former shows cylinder-like morphology, the latter exhibits the lamellae one. CdSxSe1-x partciles were stabilized by two different surfactant molecules: i) n-tri-octylphosphine oxide (TOPO) and ii) oleic acid (OA). When the particles were blended with 22% PS-SIS, particles capped with TOPO preferentially filled to PS domain whereas particles capped with OA loaded into the PI domain. Composite electrospun fibers were prepared with a diameter of 1.5 ? m on average. Electrospinning parameters (potential difference, solution concentration, flow rate) were investigated on fiber morphology. The films are colorless under day light and have strong green emission under UV light.