Purification of polyphenolic compounds from crude olive leaf extract
Zeytin yaprağı ham özütünden polifenolik bileşiklerin saflaştırılması
- Tez No: 299191
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Oleuropein ve rutin bileşikleri, zeytin yaprağı ham ekstraktından adsorpsiyon yöntemiyle ayrılarak ve saflaştırıldı. Bu amaçla makroporoz adsorbsiyon reçinesinin zeytin ekstraktı adsorplama özellikleri ve adsorpsiyon kolonunun verimi incelendi. Deneyler statik ve dinamik ortamda gerçekleştirildi.Statik adsorpsiyon çalışmasında üç farklı makroporoz Amberlit reçinesi olan XAD4, XAD 16 ve XAD7HP'ün polifenol adsorplama kapasiteleri araştırıldı. Sonraki çalışmalar için XAD7HP'nin kullanılmasına karar verildi. XAD7HP ile yapılan deneylerde izotermler belirlendi ve adsorpsiyon kinetiği çalışıldı. Alkol ekstraksiyonu ile elde edilen ham özütte, su ve alkol karışımı azeotrop oluşturduğu için ayırma işleminde karşılaşılan güçlükler nedeniyle bir miktar alkol kalıntısının kaldığı gözlendi. Deneyler sonucunda 10% alkol içeren özüt çözeltilerinin adsorpsiyon kapasitelerinin, alkol içermeyen sulu özüt çözeltilerinden yüksek olduğu saptandı. XAD7HP reçinesi ile gerçekleştirilen deneylerin adsorpsiyon izotermleri Langmuir modeliyle uyumlu olduğundan, adsorpsiyonun tek tabakada gerçekleştiği görüldü. Adsorpsiyon işleminde reçinenin hidrofobik özelliğinin etkisi açıklandı.Dinamik adsorpsiyon çalışmasında XAD7HP dolgulu bir cam yatak kolon hazırlanarak, adsorpsiyon ve desorpsiyon deneyleri gerçekleştirildi. Kolona beslenen çözeltinin akış hızının adsorpsiyon performansına etkisi incelendi. 122 cm/sa'lik hızda kolon sabit yatak özelliği gösterirken, 367 cm/sa ve 611 cm/sa hızlarında akışkan yatak özelliği gözlendi. Sabit ve akışkan yatak işlemlerinde adsorpsiyon kapasiteleri ölçülerek karşılaştırıldı. Sisteme beslenen akışın hızı arttıkça adsorpsiyon eşik değerine daha erken ulaşıldığı gözlendi. Yıkama aşamasında sırasıyla 2.000 ml için 0%, 4.000 ml için 40% ve 3.000 ml için 90% su içinde alkol çözeltileri kullanılarak, etkin bir yıkama sağlandı. Ham zeytin ekstraktında bulunan toplam fenol miktarı, antioksidan kapasitesi ve fraksiyonları belirlenerek, ayırma işleminin verimi hesaplandı.Sonuç olarak, zeytin yaprağı ektraktından oleuropein ve rutin ayırma işlemi için akışkan yatak adsorpsiyonu, etkili bir dolgulu yatak uygulaması olarak önerildi.
Özet (Çeviri)
Study was carried out to investigate the adsorption characteristics of olive leaf extract on the macroporous adsorption resins and the efficiency of the adsorption column for the separation and purification of oleuropein and rutin from the crude plant extract. Both static and dynamic experiments were performed.In static studies, the performances of three macroporous Amberlite resins namely XAD4, XAD 16 and XAD7HP for the adsorption of polyphenols were evaluated. XAD7HP was chosen as an adsorbent for further adsorption study. XAD7HP was selected for the studies of isotherms, kinetics of adsorption. In conventional alcohol extraction, crude feedstock is mixed with solvent which is alcohol for most cases, and then extract is distilled to remove ethanol. This process ends with a certain amount of residual ethanol because of complication in separation process for ethanol and water makes an azeotropic binary system. The results showed that adsorption capacity of an alcoholic solution with 10 % ethanol content is better than aqueous solution which contained no ethanol. The adsorption data from the XAD7HP resin fit well to the Langmuir model indicating the formation of monolayer. It indicated that the hydrophobic property of the resin played a significant role in the adsorption.In dynamic studies, the adsorption and desorption experiments were carried out on a glass column packed with XAD7HP resin. The column operating parameters including only feed flow velocity were investigated their effects on the adsorption performance of the column. The flow velocity 122 cm/h operated as a fixed bed while operation was in an expanded bed mode at 367 cm/h and 611 cm/h, respectively.The effectiveness of the packed bed adsorption and the fluidized bed adsorption were compared. The results show the breakthrough occurred earlier when the feed flow velocity increased. In the elution step, elution program with 2,000 ml for 0 %, 4,000 ml for 40 % and 3,000 ml for 90 % aqueous ethanol was used to achieve an efficient separation. Total phenol content and antioxidant capacity of olive leaf crude extract and effluent fractions were analyzed in order to find the difference between before and after separation.Consequently, fluidized bed adsorption is a promising alternative for the packed bed adsorption in order to isolate oleuropein and rutin from the olive leaf extract.