Interrogating time, space and place within technological approach
Zaman, mekan ve yerin teknolojik yaklaşımlar ile sorgulanması
- Tez No: 299194
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KORAY VELİBEYOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Geçmişten günümüze dek teknoloji; yaşanılan çevre ve yaşam kalitesiniarttırmak için kullanılan bir araç olmuştur. Bu olgu ile birlikte insanoğlu çevresinianlayabilmiş; binalar, giysiler ve otomobiller gibi çözümler üretebilmiştir. Bu yaratımsüreci; gereksinimler, farklılık arama ve evrim gibi faktörlere dayanmaktadır. Teknoloji,gereksinimleri ve talepleri karşılarken, insanoğlu ve fiziksel çevre arasındaki ilişki dedeğişmeye başlamıştır. Bilgisayarların hayatımıza girmesiyle başlayan bilgi çağında builişki sıçrama yaparak fiziksel dünyanın, bilgisayarlar ve diğer araçlarla sağlanan sanalilişkiler ile yer değiştirmesi sonucunda farklı bir süreç izlemiştir. Teknoloji kaynaklıgelişimlerin etkilerinin en belirgin olarak takip edilebildiği kentlerde bu durum, kentselve sosyal iletişim alanları olarak tanımlanan kentsel mekanların, insanların mekanbağımsızservislere yönelmesi sebebiyle, daha az kullanılması ile sonuçlanmıştır.Çalışmanın amacı, insanoğlu ve fiziksel çevre arasında teknoloji odaklı gelişen vedeğişen bu sürecin literatür üzerinden açıklanması ve bu sürece dünya örnekleriincelenerek ortaya çıkarılan yaklaşımların geliştirilmesidir.
Özet (Çeviri)
Technology was and is the most powerful tool, humankind used to developcivilizations and improve the quality of their environment and life. Beside this fact,humankind comprehends and creates solutions in their physical surroundings likebuildings, vehicles and clothes. This process of creation relies upon certain factors asnecessities, search of variation and evolution. As technology evolved when coveringnecessities and demands, the relationship between physical environment and humankindhas changed respectively like bridges or space shuttles. Since information age beganwith emerging computer technology, this change in relationship has peaked to adifferent level where physical environment is slightly replaced with virtual interactionsthrough computers and other various devices. Here, in cities where technology hasdistinctive marks on, this effect can be tracked through citizens? everyday life and fromthe use of urban spaces. The alternating interaction routine of people from physicalenvironment to space-free virtual space has resulted with lacks in using urban space thatare the communication spaces of the city. The aim of this study is to paraphrase theevolution of this transformation from literature and designate potential trails to approachthis problem by exploring global practices.