Contribution of futures studies to industrial design undergraduate education: Implementation of long-range future-oriented design (LFD) methodology
Gelecekler çalışmalarının endüstri ürünleri tasarımı lisans eğitimine katkıları: Uzun dönem gelecek odaklı tasarım (LFD) metodolojisinin uygulaması
  1. Tez No: 467172
  2. Yazar: SALİHA TÜRKMENOĞLU BERKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ER, PROF. DR. WOLFGANG JONAS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 348
Özet
Değişimin hızının gitgide arttığı günümüzde, değişimin hızına ayak uydurabilmek, değişime ön ayak olabilmek, geleceği öngörebilmek ve geleceği yönlendirebilmek adına 1950li yıllardan beri Gelecekler Çalışmaları yürütülmektedir. Endüstri ürünleri tasarımı mesleği de gelecekler çalışmalarını kendi bünyesine dahil etmiştir ve 1990'lı yıllardan bu yana bu alanda çalışmalar yürütülmektedir. Gelecekler çalışmaları & endüstri ürünleri tasarımı ilişkisi, tasarımcıların gelecek vizyonu edinme gereksinimleri, gelecekler çalışmalarının endüstri ürünleri tasarımı lisans eğitimine entegre edilmesi konuları bugüne kadar işlenen konulardan bazılarıdır. Tasarımcılar, mesleğin tanımı gereği gelecekle ilişkilidirler. Değişimin hızına ayak uydurabilmek, gelir geçer ürünler değil piyasada kalıcı ürünler tasarlayabilmek ve toplumun istek ve ihtiyaçlarını öngörebilmek adına tasarımcılar gelecek vizyonuna sahip olmalıdırlar. Gelecek odaklı tasarım proje konuları endüstri ürünleri tasarımı lisans derslerinde halihazırda verilmektedirler, fakat iyi yapılandırılamamaktadırlar. Teknolojideki gelişmeler ve değişen sosyo-kültürel yapı nedeniyle insanoğlu kompleks sistemlere maruz kalmıştır. Kompleks sistemlerle ve tasarım problemleri ile başa çıkabilmek için metod kullanımı yaygınlaşmıştır. Bu çalışmada, endüstri ürünleri tasarımı lisans öğrencilerine gelecek vizyonu kazandırmak ve gelecekler çalışmalarını endüstri ürünleri tasarımı lisans eğitimine entegre etmek için gelecekler çalışmaları metodlarından faydalanılarak, gelecek odaklı tasarım projelerinde kullanılmak üzere, uzun-dönem gelecek-odaklı tasarım (LFD) metodolojisi geliştirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma üç aşamada ele alınmıştır: literatür araştırması, LFD metodolojisinin tasarlanması ve LFD metodolojisinin uygulanarak geliştirilmesi. Literatür araştırmasında gelecekler çalışmaları alanı, tarihsel gelişimi, tanımları ve çerçeveleri ile birlikte incelenmiştir. Bu araştırmalar sırasında, gelecekler çalışmalarının tek bir çatı altında tanımlanamayacağı, çeşitli yaklaşımların ve tanımların var olduğu gözlemlenmiştir. Gelecek kelimesinin bile tek bir tanımı yoktur.“Gelecek”, yakın-dönem gelecek (şimdi ve 1 yıl ötesi), kısa-dönem gelecek (1-5 yıl ötesi), orta-dönem gelecek (5-20 yıl ötesi), uzun-dönem gelecek (20-50 yıl ötesi) ve uzak gelecek (50 yıl ve ötesi) olmak üzere dört kategoride tanımlanmaktadır. Toplumdaki büyük değişimler, ekonomik ve teknolojik değişimlerle bağlantılı olarak uzun-dönem gelecek dilimlerinde oluşmaktadır. Bu bilginin ışığında, çalışmada zaman çerçevesi 2050 (35 yıl ötesi) yılı olarak belirlenmiştir. Gelecekler çalışmalarında, belli başlı araştırmacıların önerdiği çeşitli çerçeveler mevcuttur. Çalışma kapsamında bu çerçeveler değerlendirilerek görsel, stratejik ve sorgulayıcı gelecekler çerçeveleri olmak üzere üç temel kategoride özetlenmiştir. Görsel gelecekler çalışmalarının amacı, metod kullanarak ya da kullanmaksızın çarpıcı gelecek vizyonları oluşturmaktır. Syd Mead'in Tron filmi için hazırladığı 'Light Cycle' araç tasarımları bu çerçeveye örnek verilebilir. Stratejik gelecekler çalışmalarının amacı toplum veya organizasyonların karşılaştığı sorunlar için kısa veya orta-dönem gelecek senaryoları geliştirmektir. Heathrow Havaaalanın'nın 50 sene sonra bitecek Terminal 5 tasarımında, 50 sene sonrasının kullanıcı deneyimini anlamak için gerçekleştirilen gelecekler çalışmaları bu çerçeveye örnek verilebilir. Sorgulayıcı gelecekler çalışmalarının amacı ise bugünü ve geleceği sorgulayarak tüm insanlığın küresel sorunlarını çözmektir. Bu çalışmada, endüstri ürünleri tasarımı lisans derslerinde, LFD projelerinde uygulamak için sorgulayıcı gelecekler çerçevesi seçilmiştir. Sorgulayıcı gelecekler çalışmalarında kullanılan üç temel metod, gelecekler çalıştayı, nedensel katmanlı analiz (CLA) ve gelecekler çarkı, incelenmiştir. Gelecekler çalıştayı metodunun uygulanırken dikkate alınması gereken, tema seçimi, katılımcı sayısı, zaman çerçevesi gibi temel kriterleri listelenmiş ve LFD metodolojisinin eylem planının oluşturulmasında esas alınmıştır. CLA metodu incelendiğinde, sorgulayıcı gelecekler çalışmaları çerçevesini temsil eden temel metod olduğu gözlemlenmiş ve bu nedenle LFD metodolojisinin temel metodu olarak seçilmiştir. CLA tek başına uygulanan bir metod değildir ve diğer metodlarla birlikte kullanıldığında daha verimli sonuçlar ortaya koymaktadır. Bu nedenle, CLA metodunun yaratıcısı Inayatullah'ın geliştirdiği Six Pillars Approach incelenmiş ve CLA, gelecekler çarkı ve senaryo metodlarından oluşan üç aşamalı bir metodoloji geliştirilmiştir. Literatür araştırmasının ikinci kısmında tasarım problemlerinin tanımı, tasarım sürecinin yapıtaşları, tasarımın geçirdiği değişim süreci, tasarımcıların tasarım sürecindeki davranışsal modelleri, şimdiye kadar uygulanmış olan gelecek odaklı tasarım projeleri ve hali hazırda gelecek odaklı tasarım projelerinde tasarımcıların kullandıkları tasarım metodları incelenmiştir. Çalışma, endüstri ürünleri tasarımı lisans eğitiminde uygulanabilecek bir metodoloji geliştirmeyi amaçladığından acemi tasarımcıların temel özellikleri ve tasarım sürecindeki yaklaşımları incelenmiş ve listelenmiştir. Bu temel özellik ve yaklaşımlar araştırmanın değerlendirilmesinde kullanılmıştır. Gelecek odaklı tasarım metodları bölümünde ise tasarımcıların gelecek odaklı tasarım projelerinde hangi metodları kullandıklarını tespit edebilmek için literatür araştırması yapılarak, Innowiz, Vijay Kumar'ın 101 Design Methods kitabı, Delft Tasarım Rehberi, Robert Curedale'in Design Methods kitabı, IDEO Metod Kartları ve MAPS metod setleri incelenmiştir. Bu metod setlerinde 'future', 'prediction', 'foresight' ve 'forecast' kelimelerinden herhangi birini içeren metodlar belirlenmiş ve incelenerek Gelecekler Araştırmaları Yöntemlerinin Değerlendirilmesi ve Organizasyonu tablosuna (Aaltonen, 2009) konumlandırılmıştır. Yapılan inceleme sonucu, kullanılmakta olan gelecek odaklı tasarım metodlarının gelecekler calışmalarında hangi alanlarda yer aldıkları, hangi alanlarda yoğunlaştıkları ve hangi alanlara değinilmediği belirlenmiştir. Oluşturulan LFD metodolojisini test edip geliştirebilmek adına, çalışma eylem araştırması çerçevesinde yürütülmüştür. Eylem araştırması, iki döngüden oluşmaktadır. Birinci döngü, 2013/2014 akademik yılı bahar döneminde Doğuş Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü proje dersinde yapılmıştır. Döngü iki aşamadan oluşmaktadır: 'Müdahalesiz süreç' ve 'LFD metodolojisinin uygulanması'. LFD metodolojisinin tasarım eğitimine katkılarını gözlemleyebilmek adına, birinci aşamada, hiç bir gelecek odaklı metod kullanmaksızın katılımcıların kendi başlarına tasarım problemini analiz edip, tasarım fikirleri geliştirmeleri beklenmiştir. Birinci aşama, ön değerlendirme notları, ses kayıtları, fotoğraflar ve eskiz defterleri ile birlikte analiz edilmiş ve öğrencilerin karşılaştıkları zorluklar listelenmiştir. İkinci aşamada CLA, gelecekler çarkı ve senaryo metodları öğrencilere tanıtılmış ve katılımcılar tarafından uygulanmıştır. Tüm süreç, ikinci aşamanın ardından yapılan iki kısımlı anket çalışması, jüri raporları, eskiz defterleri, fotoğraflar ve videolar ile birlikte değerlendirilerek, LFD metodolojisinin katılımcılara ve tasarım sürecine yaptığı katkılar incelenmiştir. Birinci döngüde elde edilen verilere dayanılarak ikinci döngünün eylem planı hazırlanmıştır. İkinci döngü, 2014-2015 akademik yılı bahar döneminde İTÜ, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü'nde düzenlenen bir çalıştay ile gerçekleştirilmiştir. Birinci döngü sürecinde, metodların öğrencilere tanıtılması ve uygulatılmasında yaşanan zorluklar üzerine metodolojiyi yalın bir dille anlatacak ve öğrencilerin kolay kullanabilmelerini sağlayacak bir şablon tasarlanmıştır. İkinci döngü iki aşamadan oluşmaktadır: 'Müdahalesiz süreç' ve 'LFD metodolojisinin uygulanması'. Müdahalesiz süreçte, birinci döngünün birinci aşamasında olduğu gibi, hiç bir gelecek odaklı metod kullanmaksızın katılımcıların kendi başlarına tasarım problemini analiz edip, tasarım fikirleri geliştirmeleri beklenmiştir. Birinci aşamada elde edilen görüşme notları ve fotoğraflar ile yapılan değerlendirme, birinci döngünün birinci aşamasında elde edilen veri ile karşılaştırılmış ve değişkenler çıkartıldıktan sonra öğrencilerin LFD projeleri sırasında karşılaştıkları zorluklar listelenmiştir. Çalıştayın ardından yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler ile öğrencilerin süreç hakkındaki görüşleri elde edilmiş ve yapılan değerlendirme sonucunda LFD proje talimatı hazırlama süreci ve LFD projelerinde metodoloji uygulama süreci için öneriler geliştirilmiştir. Araştırma sonuçlarına dayanılarak geliştirilen metodoloji, LFD projelerinde uygulanmak üzere tasarlanmış ve LFD metodolojisi olarak adlandırılmıştır. Bu metodolojinin endüstri ürünleri tasarımı lisans eğitiminde LFD projelerinde uygulanması ve geliştirilmesinin mümkün kılınması amaçlanmıştır. Akademisyenler ve tasarımcılar tarafından kullanılıp geliştirilebilmesi için lfdmethodology.com adı altında özel bir internet sitesi tasarlanmıştır. İnternet sitesinin temel amacı elde edilen veriyi başka insanlarla paylaşmak, metodolojiyi yaygınlaştırmak ve başka insanların deneyimlerinden elde edilen veriler ile geliştirmektir.
Özet (Çeviri)
As the rate of change accelerates continuously, to keep up with the rate of change accelerates continuously; so to keep up with the rate of change, initiate change, foresee the future and to direct the future Futures Studies have been carried out since the 1950s. The field of industrial design has also adopted the futures studies and has begun to explore them since the 1990s. Topics such as the relation between futures studies & industrial design, the need to gain future vision for designers and adopting futures studies to undergraduate education of industrial design have been examined up to today. Designers, by definition of their profession, are engaged with future. Designers need to have future vision, in order to keep up with the rate of change, to design lasting products that do not stay behind the pace of change and to be able to analyse the needs of society. Future-oriented design project topics have already been studied in undergraduate industrial design education, but they are not well structured. Humans are exposed to complex systems due to the developments in technology and evolutions in socio-cultural structure. To cope with complex systems and problems in design, method usage is beneficial. In this study, in order to provide future vision to industrial design undergraduate students and to integrate futures studies to industrial design undergraduate education, long-range future-oriented design (LFD) methodology was proposed by taking advantage of futures studies methods. The study has been conducted at three stages namely the literature study, formation of the LFD methodology and the implementation of the LFD methodology. The literature study on future studies revealed that the field is comprised of various approaches and definitions and even the term future does not have a single definition. Researchers categorized future time frames into various forms such as near-term future (present to 1 year), short-range future (1 to 5 years), middle-range future (5 to 20 years), long-range future (20 to 50 years) and far future (50 years and more). Big changes in society, connected with economic and technological change, will occur in broad futures. In the light of this information, the time frame was selected as 2050 (35 years later from the time that this study has been undertaken) for the study. In addition to various approaches and definitions, futures studies has multiple frameworks. From these frameworks, the interrogative futures framework was found appropriate to integrate future vision at LFD projects in industrial design undergraduate education. The causal layered analysis (CLA) method is the major method of the interrogative futures framework field. CLA is not a method used by itself and it works more efficiently with other methods. To determine subsidiary methods of CLA, Inayatullah's conceptual framework for futures studies, the Six Pillars Approach was examined and a three-stepped methodology was composed consisting of CLA, Futures Wheel and Scenario methods. The study was based on an action research scheme to test and develop the methodology. Action research was designed to be undertaken in two cycles. The first cycle was practiced in 2013-2014 academic year spring semester, at Doğuş University, Department of Industrial Product Design. The cycle was basically divided into two phases: 'Non-intervention phase' in which the mentors did not intervene to the design process of the participants and 'implementation of the LFD methodology phase'. In the first phase, to analyse the contribution of the LFD methodology to the design process, no future oriented method was used and participants were allowed to analyse the design problem and to develop design concepts on their own. In the first phase preliminary assessment notes, audio recording, photographs, and sketchbooks of the participants were analysed and difficulties faced by students during this phase were listed. In the second phase, CLA, Futures Wheel and Scenario methods were introduced to the participating students and groups implemented the methods. The entire process was assessed by a survey, jury reports, sketchbooks of the participants, photographs and videos. The findings of the preliminary assessment, the implementation of the LFD methodology, and the survey results of mentor and participants, were gathered together to compose the core knowledge of the second cycle. The second cycle was practiced in a workshop in 2014-2015 academic year spring semester, at Istanbul Technical University, Department of Industrial Product Design. As in the first cycle of the action research, difficulties were experienced while introducing the methods to the participants, a template of the LFD methodology was designed in order to introduce every step of the methodology one by one. The second cycle was composed of two phases: 'Non-intervention phase' in which the mentors did not intervene to the design process of the participants and 'implementation of the LFD methodology phase'. In the first phase, as in the first phase of the first cycle, no future oriented method was used, and participants were allowed to analyse the design problem and to develop design concepts on their own. In order to analyse the participants' attitudes towards the workshop topic, a preliminary assessment was carried out. The difficulties faced by participants at LFD projects were listed by comparing the data obtained in the first cycle and the second cycle. Subsequent to the workshop, a formal group interview was conducted and ideas of the participants about the process were obtained. An overall assessment was made and suggestions were developed for the process of design brief preparation and LFD methodology implementation to prevent the difficulties faced by the participants. The methodology devised and implemented through an action research to be implemented in LFD projects is defined as LFD Methodology. A tailor made website was designed (lfdmethodology.com) for sharing and developing the methodology with researchers and designers. The main purpose of the website is to share the acquired knowledge with other people, to widespread the methodology and to develop the methodology with obtained experiences or to encourage people for further studies.