Palladium catalyzed alkoxycarbonylation reactions of 2-en-4-yne carbonates
2-en-4-in karbonatların paladyum-katalizli alkoksikarbonilasyon tepkimeleri
- Tez No: 299201
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ARTOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Son yıllarda, geçiş metal kompleksleri organik sentezlerde yoğun olarak kullanılmaya başlanmıştır. Paladyum kompleksleri geniş bir kullanım alanına sahiptir.Bu reaksiyonlardan bir tanesi alkol ve karbonmonoksit içeren ortamda paladyum kompleksleri ile yapılan alkoksikarbonilasyon tepkimeleridir. Paladyum katalizörlü allilik ve propargilik bileşiklerin karbonilasyon tepkimeleri ile ilgili yoğun çalışmalar literaturde mevcuttur.Ayrılan grup içeren alkinlerden allen ester oluşumu ?-allenilpaladyum oluşumu yolu ile devam etmektedir. Allilik bileşiklerde ise genellikle ?-allenilpaladyum komplekslerinin oluşumu ß,?-doymamış esterlerin sentezinde anahtar basamaktır.Bu çalışmada, allilik ve propargilik karbonatların yüksek reativiteleri göz önünde bulundurularak, çeşitli Z- ve E-enin karbonat yapıları ile paladyum katalizörlü alkoksikarbonilasyon tepkimeleri gerçekleştirilerek vinilallen ester yapılarının oluşumu amaçlanmıştır. Tepkimeler 1,5-sübstitüsyon tepkimesi olup, ?-vinylallenylpalladium yapıları üzerinden yürümektedir.
Özet (Çeviri)
Homogeneous catalysis relaying on transition metal complexes has led to innovation in organic chemistry. Palladium complexes are the most versatile and used extensively in organic synthesis.One type of these reactions is the carbonylation reactions with palladium complexes in the presence of alcohol and carbon monoxide. Extensive studies have been carried out on palladium-catalyzed carbonylation reactions of allylic and propargylic compounds. Alkynes containing a leaving group in propargylic position undergo alkoxycarbonylation reactions through the involvement of an ?-allenylpalladium as an intermediate to produce allenic esters. On the other hand, allylic compounds usually leads to ß,?-unsaturated esters through the involvement of a ?-allylpalladium complex, when subjected to alkoxycarbonylation processes.With the high reactivity of allyl carbonates and propargyl carbonates in mind toward P(0)-catalyzed reactions, we attemped the palladium catalyzed alkoxycarbonylation reaction of Z- or E-configured 2,4-enyne carbonates leading to vinylallene ester structures. The reactions involved 1,5-type substitution and proceeded through formation of ?-vinylallenylpalladium species.