Palladium-catalyzed alkoxycarbonylation reactions of (E)-2-En-4-yne carbonates
(E)-2-En-4-yne karbonatların paladyum katalizli alkoksikarbonilasyon tepkimeleri
- Tez No: 342972
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ARTOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Geçiş metal-katalizli karbon-karbon bağ oluşum tepkimeleri sentetik organik kimyada yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Paladyum katalizörü, metanol ve karbon monoksit varlığında gerçekleştirilen alkoksikarbonilasyon tepkimeleri bu tepkimelerden bir tanesidir.ß,?-doymamış esterlerin oluşumu ile sonuçlanan allilik bileşiklerin paladyum katalizli alkoksikarbonilasyon tepkimeleri üzerinde çalışmalar yapılmıştır. Bunun yanı sıra ?-allenilpaladyum ara yapısı üzerinden ilerleyen ve allen ester yapılarının oluşumunu sağlayan paladyum katalizli alkoksikarbonilasyon tepkileri için propargil türevleri önde gelen başlangıç maddeleridir. Enantiomerik açıdan zengin propargil türevlerinin paladyum-katalizli karbonilasyon tepkimeleri ile merkezden eksene kiralitenin aktarımına olanak sağlayabilen yöntemler hala yetersiz seviyede bulunmakta ve çok önemlidir.Bu çalışmada, E-2-en-4-in karbonat yapılarının ?-allenpalladyum ara yapısı üzerinden ilerleyerek vinilallen ester yapılarını oluşturan paladyum katalizli alkoksikarbonilasyon tepkimeleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca enantiomerik açıdan zenginleştirilmiş E-enin karbonat yapıları kullanılarak önerilen yöntemin kiralite transfer özellikleri de araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Transition metal-catalyzed carbon-carbon bond formation reactions are well-rounded methods to synthetic organic chemistry. One type of these reactions is the alkoxycarbonylation reactions performed in the presence of a transition metal catalyst, an alcohol and carbon monoxide atmosphere.Investigations on palladium-catalyzed alkoxycarbonylation reaction of allylic compounds leading to ß,?-unsaturated esters have been performed. Moreover propargyl derivatives are prominent reactants for palladium-catalyzed alkoxycarbonylation reactions to yield allene esters which proceed through a ?-allenylpalladium intermediate. Palladium-catalyzed alkoxycarbonylation reaction of some enantio-enriched propargylic derivatives that facilitate unique centre-to-axis chirality transfer is still inadequate and essential.In this study, the palladium-catalyzed alkoxycarbonylation reaction of E-configured 2,4-enyne carbonates which afforded exclusively ester functionalized (E)-configured vinylallenes through the formation of ?-vinylallenylpalladium species was performed. Moreover the chirality transfer of the proposed method was also surveyed over an enantio-enriched E-enyne carbonate.