Türkiye kıyılarında yaşayan denizel horozbina (Blennidae, Perciformes) türlerinin filogenetik analizi
Phylogenetic analysis of marine blennies (Blennidae, Perciformes) living on the coasts of Turkey
  1. Tez No: 299265
  2. Yazar: SERDAR DENİZ ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BAKİ YOKEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Genetik, Biology, Biotechnology, Genetics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma kapsamında, Blennidae ailesine ait Türkiye denizlerinden elde edilen Aidablennius sphynx, Coryphoblennius galerita , Lipophrys adriaticus, Lipophrys canevai, Lipophrys dalmatinus, Lipophrys trigloides, Scartella cristata, Parablennius gattorugine, Parablennius incognitus, Parablennius rouxi, Parablennius sanguinolentus, Parablennius tentacularis, Parablennius zvonimiri, türlerinin mitokondriyal 16S rRNA gen dizileri incelenmiştir. Elde edilen gen dizileri ile birlikte Akdeniz ve Kuzey Atlantik Denizi'nde dağılım gösteren aynı aileye ait türlerin NCBI gen bankasında bulunan diziler karşılaştırmalı olarak analiz edilmiş ve söz konusu türlerin filogenetik ilişkileri ortaya konulmuştur.Bu çalışma, özellikle Türkiye denizlerindeki horozbina türleri üzerinde moleküler teknikler kullanılarak yapılan ilk filogenetik çalışmadır. Çalışma sonuçları literatürde yer alan diğer çalışmalarla karşılaştırıldığında benzerliklerle beraber bazı farklılıklar da görülmüştür. S. pavo türüne ait veriler diğer hiçbir türle yakın benzerlik göstermemiştir. A. sphynx ve B. ocellaris türlerinin bazı Parablennius türleri ile yakın ilişkili olduğu bulunmuştur. Parablennius cinsinin açık bir şekilde monofiletik bir grup olmadığı, Lipophrys cinsinin ise parafiletik bir cins olduğu ve Coryphoblennius galerita ile yakın olduğu sonucu elde edilmiştir. Salaria cinsine ait eldeki taksonomik veriler ise bu cinsin konumunu belirleme konusunda yetersiz kalmıştır.
Özet (Çeviri)
In the frame work of this study, mitochondrial 16S rRNA gene sequences of the members of Blennidae family native to Turkish seas; Aidablennius sphynx, Coryphoblennius galerita, Lipophrys adriaticus, Lipophrys canevai, Lipophrys dalmatinus, Lipophrys trigloides, Scartella cristata, Parablennius gattorugine, Parablennius incognitus, Parablennius rouxi, Parablennius sanguinolentus, Parablennius tentacularis, Parablennius zvonimiri were investigated. In order to figure out phylogenetic relationship between the species, the obtained sequences were compared with the NCBI genbank sequences of the same family members, which show Mediterranean and North Atlantic distribution.The is the first phylogenetic study which was conducted on the blenny species of the Turkish seas, using molecular techniques. Similarities, as well as some dissimilarities were observed, when the result of this study was compared with the previous studies found in the literature. The genetic data of S. pavo were not similar with any other species. A. sphynx and B. ocellaris were found to be in close relation with some Parablennius species and Parablennius genus was evidently not a monophyletic group. Lipophrys genus was also paraphyletic and close to Coryphoblennius galerita. Present data related to Salaria genus is not sufficient to define the taxonomical position of this genus.