Alışveriş olgusunun giyim mağazalarının iç mimari tasarımına etkileri
Effects of the shopping phenomenon on the interior designs of clothing stores
- Tez No: 299266
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GENCO BERKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
İnsanoğlu, geçmişten devraldığı sosyo-kültürel mirası zamanın ihtiyaçlarına göre değiştirerekgünümüze kadar ulaştırmıştır. Günümüzde hızla değişen teknolojik gelişim, insanın, içindeyaşadığı mekanları yeniden günümüz şartlarına göre düzenleme ihtiyacını doğurmuştur.Ticari yapılardan biri olan mağazalar da bu değişime paralel olarak tasarlanmaktadırlar.Önceleri temel ihtiyaçların giderilmesi için kullanılan alışveriş mekanları, günümüzde,sosyalleşmek, modayı takip etmek, iyi vakit geçirmek gibi birçok farklı neden ile ziyaretedilmektedirler.Kullanım amaçları çeşitlendikçe, mağazaların nitelikleri de çoğalmaya başlamıştr. Artanrekabet ortamında işletmeler, rakiplerinden farklı olmak amacıyla görsel mağazacılığa önemvermeye başlamışlardır. Tüketicilerin, sosyolojik ve psikolojik özelliklerini, mekan tasarımıile birleştiren işletmeler, müşteriler tarafından tercih edilmekte ve pazar içinde yeredinebilmektedirler.Çalışmanın birinci bölümünde, alışveriş kavramı, tüketicileri alışveriş yapmaya yöneltensebepler, tüketici davranışları ve bu davranışların, mağaza iç mekan tasarımına olan etkileriile moda ve marka kavramları ve bu kavramların mağaza mimarisine olan etkileriincelenmiştir.İkinci bölümünde, geçmişten günümüze alışveriş yapıları, tarihi süreç içinde incelenmiştir.Üçüncü bölümünde ise, mağaza tasarımı yapılırken, tüketicilere ait sosyolojik, psikolojik vefiziksel özelliklerin göz önünde bulundurulması gerekliliği vurgulanmıştır. Ayrıca giyimmağazaları iç mekan tasarımında uygulanması gereken tasarım kriterleri irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Humankind has conveyed the sociocultural heritage it took over from the past to this day,changing it in compliance with the needs of time. Today, technological progress has affectedsocieties radically and made them redesign the places they live in.As a result of the fact, stores, as one of most important commercial structures, have had itspart out of this design evolution. Not long ago, customers used to go to stores for basicallysatisfying their needs with purchasing, however now some other motivations affect customerbehaviour in store visits. In our era, stores offer a proper place for socializing, followingtrends and having good times.As the consumer motivation in store visits varied, the qualification of stores began to increaseas well. In a competitive environment, business owners have begun to pay more attention onvisual merchandising in order to beat their rivals. Businesses that are capable ofunderstanding the sociological and psychological motivation of their customers havesucceded to design their stores properly, and been able to constitute a customer value andbecome more competitive in their industries.In the first section of the paper; the concept of shopping, customer motivations behind thestore visit, customer behaviour and effects of them on the interior designs of stores, theconcept of fashion & brand and their effects on store architecture have been examined.In the second part, stores from past to present have been examined throughout the course ofhistory.In the third part, the vital need for considering the sociological, psychological and physicalattributes of customers when designing a store has been emphasized. Furthermore, the criteriathat should be applied for the interior design of clothing stores have been studied and listed.