Yapıların fiziksel açıdan korunmalarında ısı, nem ve sesle ilgili yalıtım sistemlerinin verimliliklerinin araştırılması
Studying the performance of insulation systems about heat, moisture and sound in physical protection of structures
- Tez No: 299275
- Danışmanlar: PROF. DR. VEFA ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Günümüzde artan nüfus ve sanayileşme gibi faktörler doğal enerji kaynaklarının hızla azalmasıyla birlikte enerjiye olan talebi arttırmakta, enerjinin daha az kullanılarak aynı faydayı sağlayacağı yeni yöntemlerin gelişimine zemin hazırlamaktadır. Bunun sonucu olarak da yalıtımla enerji tasarrufu ortaya çıkmaktadır.Bu çalışmada öncelikle yalıtım hakkında genel bilgiler verilmiş sonrasında yapılarda sıklıkla sorun oluşturan su, ısı ve ses etkileri incelenmiştir. Bu etkilere karşı önlemler alınmadığı takdirde ortaya çıkabilecek sorunlar örneklendirilmiştir. Daha sonra ise su, ısı ve ses yalıtım teknikleri sırasıyla incelenmiştir. Başta yapı tasarımcılarının, uygulayıcıların sonrasında kullanıcıların benzer sorunlarla karşılaşmamaları amacıyla ya da karşılaştıkları sorunların çözümlenmesi sırasında sorunların nedenlerine dikkat etmeleri gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Bu konuda, yapı sektöründe mevcut bulunan çözümlerle bu etkilerin sorun oluşturmasına karşı önlemler alınabileceği belirlenmiştir. Ancak, öncelikle tasarımcı ve uygulayıcıların, sonrasında kullanıcıların bu konularda bilinçlendirme çalışmalarının sürdürülmesi gerekmektedir.Son olarak, ülkemizde yalıtım çalışmalarının artmasıyla enerji tasarrufu sağlanarak ekonomik kazanç elde edilecek, kullanıcılar için sağlıklı, rahat mekânlar oluşturulacak hem de yapının olumsuz etkilerden korunarak uzun ömürlü olması sağlanacağı belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Factors such as increasing population and industrialization increase the demand for energy today along with fast consumption of energy resources and constitute a basis for development of new methods which will provide the same benefit by using less energy. As a result, energy saving occurs with insulationIn this study, firstly general information about insulation is given and then water, heat and sound effects which frequently create problems in structures are analyzed. Problems which may occur in case of not being taken precaution against these effects are exemplified. Afterwards, techniques of water, heat and sound are analyzed respectively. It is concluded that designers, appliers and then users shouldn?t face similar problems or they should be careful about the reasons of problems during the solution of problems when they face. In this subject, it is determined that precautions can be taken against the problems of these effects with existing solutions in building sector. However awareness raising studies of designers and appliers and then users should be continued in these subjectsLastly it is stated that energy saving will be provided with the increase in insulation studies in our country and economic earnings will be gained, healthy and comfortable places will be created for users and the structure will be protected from negative effects and will be long-lasting.