Kompozit esaslı hiperbolik ve parabolik yapıların konstrüktif çözümleme sistemlerinin araştırılması ve yapı sanayine getireceği avantajlar
Researching constructive analysis of composite structures based on hyperbolic and parabolic systems in the building industry and getting advantages
  1. Tez No: 299274
  2. Yazar: ADİL GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEFA ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmada; kompozit esaslı hiperbolik ve paraboloid yapıların özellikleri ile bu yapıların inşaat sektörüne getirdiği yenilikler ve avantajlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Özellikle kabuk yapılar, bu kabuk yapıların çeşitlerinden ince kabuklar, serbest biçimli kabuklar, kubbeler ile hiperbolik ve paraboloid kabuk yapılar incelenmiştir.Çalışma kapsamında önce kompozit esaslı malzemelerin özellikleri, avantajları, dezavantajları ve yapı sanayisine uyarlanması anlatılacaktır. Daha sonra bu kabuk yapıların inşaat sektörüne getirdiği yenilikler ile birlikte dünyada var olan örnek yapılardan bahsedilecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, basic of hyperbolic and paraboloid structures composite charecteristic and determining of the innovations and advantages which are brought to construction sector of these structures were purposed. Especially the shell structures, thin shells which one of the kinds of these shells structures, free form shells, and domes, with the hyperbolic and paraboloid shell structures are examined.In the scope of the study firstly features of the materials which are basic of composite advantages, disadvantages and implementation of these materials in construction industry will be explained. After the innovations which are introduced to the construction sector of these shell materials and sample structures existing in the world were mentioned.