Konutlarda mekan tasarımı kriterlerinin görsel algılama açısından incelenmesi
A study on place design criteria in houses in terms of visual perception
  1. Tez No: 299278
  2. Yazar: AYŞE DİNÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK FİTOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez çalışmasının birinci ve ikinci bölümlerinde konutların, geçmişten günümüze uzanan süreci incelenmiştir. Konut, mekan kavramları ve konutlarda iç mekan tasarımının önemine vurgu yapılarak kullanıcı gereksinimleri ile şekillenen mekanların tasarımı yapılırken, uygun koşulların sağlanması için gerekli olan kriterlere değinilmiştir.Araştırmanın üçüncü bölümünde algının tanımı yapılarak, algılama süreci, görsel algının gerçekleşmesini sağlayan gözün yapısı, algılamadaki önemi ve Gestalt algı teorisi incelenerek, görsel algının gerçekleşmesinde savunulan görüşlere örnekler ile yer verilmiştir.Dördüncü bölümde ise; iç mekanlarda sıklıkla kullanılan, kullanıcının görsel algısını etkileyen; ışık, renk, biçim, doku ve hareketi ayrı ayrı ele alarak, mekanlarda etkili bir şekilde kullanılmasının konut iç mekanlarını ve dolayısıyla içerisinde yaşayacak olan insanları hangi yönlerden etkilediği incelenmiştir. Araştırmada, görme ile gerçekleşen görsel algının tasarım açısından önemine değinilirken, mekanların olduğundan farklı görünmesinin ve aynı zamanda görsel algıyı etkileyen elemanların insan üzerindeki fizyolojik ve özellikle psikolojik yönü araştırılmıştır.Sonuç olarak mekan tasarımları yapılırken görsel algıyı etkileyen her bir elemanın konut iç mekan örneklerinden yola çıkarak analiz edilmesi ile mekana uygun görüşlere ve fikirlere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The first and second sections of this study examine the process of the houses from the past to present. The criteria required for ensuring the suitable conditions while performing the design of the places shaped with the user requirements by highlighting the importance of the house, place concepts and interior design in houses.The third section of the study defines perception and the opinions defended in realizing the visual perception, together with examples, have been provided by examining the perception process, the structure of eye, which ensures visual perception, its importance in perception and Gestalt perception theory.The fourth section separately discusses the light, color, shape, pattern and movement, which effect the visual perception of the user and frequently used in indoor places, and the aspects that they affect the indoor places of the houses and the human beings living inside when they are effectively used at the places. The study mentions about the importance of the visual perception realized by seeing in terms of design and also examines the physiological and psychological aspects of the different appearance of the places and the components affecting the visual perception on the human beings.The conclusion section provides the analysis of each component affecting the visual perception while carrying out the place designs with indoor examples from houses, as well as opinions and ideas suitable for the places.