Bazı sentetik zeolitlerde adsorbe edilen nitrofenol izomerlerinin titreşim spektroskopisi ve taramalı elektron mikroskopisi ile incelenmesi
Investigation by vibrational spectroscopy and scanning electron microscopy of nitrophenol isomers adsorbed on some synthetic zeolites
- Tez No: 299288
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BELGİN BARDAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, 13X, NaY, NH4Y gibi FAU tipi ve 3A, 4A, 5A gibi A tipi zeolitler üzerine 2-nitrofenol, 3-nitrofenol, 4-nitrofenol gibi nitrofenol izomerlerinin adsorpsiyonu gerçekleştirildi.Adsorsiyon titreşim spektroskopisiyle incelendi. Ayrıca, hazırlanan numunelerin SEM (Scanning Electron Microscopy) görüntüleri de elde edilip zeolit yüzeyindeki formasyon incelendi.Sonuç olarak, adsorpsiyon sonucu ile titreşim frekansları nitrofenol izomerleri için çeşitli bölgelerde farklılıklar gösterdi. Bazı bölgelerde titreşim frekansları üst frekans bölgesine, bazılarının ise alt frekans bölgesine kaydığı gözlenirken, bazı titreşim frekanslarının değişmediği gözlenmiştir. Bu frekans kaymaları zeolitlerle nitrofenoller arasında bir ilginin olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the adsorption of nitrophenol isomers such as 2-nitrophenol, 3-nitrophenol, 4-nitrophenol on FAU type such as 13X, NaY, NH4Y and A type such as 3A, 4A, 5A zeolites were performed.Adsorption was investigated using Vibrational Spectroscopy. In addition, SEM (Scanning Electron Microscopy) images can be obtained from prepared samples, formation on the surface of zeolites were evaluated.As a result, vibrational frequencies showed differences in various regions for nitrophenol isomers as a result of adsorption. In some regions vibrational frequencies shifted to upper frequency while others shifted to lower frequencies and no change was observed in some vibrational frequencies. These frequency shifts indicates that an interest between zeolites and nitrophenols.