Bazı sentetik zeolitlerde adsorbe edilmiş trimetil fosfit'in kırmızı altı spektroskopi ile incelenmesi
Infrared study of trimethyl phosphite adsorbed on some synthetic zeolites
  1. Tez No: 106093
  2. Yazar: EKREM ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİHA BAHÇELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
m ÖZET Bu çalışmada, sentetik 3A, 4A, 5A, 13X ve NaY zeolitleri ile doğal zeolitlerden heulandite ve clinoptilote üzerinde adsorbe edilen (TMP) trimetil fosfit'in oda sıcaklığında kırmızı altı (İR) spektroskopisi ile incelenmesi yapılmıştır. Spektroskopik inceleme, adı geçen zeolitlerden sadece sentetik NaY zeoliti üzerinde adsorbe edilen trimetil fosfit'in, zeolitin uç veya silanol hidroksil grubu ile hızlı bir şekilde reaksiyona girerek kimyasal adsorbsiyon ürünleri olarak SİOCH3 ve dimetil fosfit (DMP) verdiğini göstermiştir. Diğer zeolitlerde TMP nin adsorblanmasınm İR incelenmesi, bu zeolitlerin sulu NH4CI çözeltisinde bekletilerek ve daha sonra kurutularak elde edilen H- formlarında yapılmıştır. Bu yolla elde edilen H-KA, H-NaA, H-CaA ve H-NaX zeolitlerinde TMP nin adsorblanmasınm İR inceleme sonuçları sunulmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Zeolit, TMP, Adsorblama, İR veya Kırmızı Altı Spektroskopi
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this work, IR study of trimethyl phosphite (TMP) adsorbed on the synthetic types 3 A, 4A, 5 A, 13X and NaY and natural zeolites, heulandite and clinoptilolite, at room temperature, was carried out. The spectroscopic study showed that TMP adsorbed on only synthetic NaY zeolite of the mentioned zeolites reacts rapidly with the terminal or silanol hydroxyl group on the surfuce to give SİOCH3 as a chemisorbed product and liquid dimethyl phosphite (DMP). IR studies of TMP adsorbed on the other zeolites have been verified in their H-forms obtaimed by placing into aqueous solutions of NH4CI prepared in distilled water and then by drying. The results of IR studies of TMP adsorbed on the obtained H-KA, H- NaA, H-CaA and H-NaX zeolites in this way, have been reported. KEY WORDS: Zeolite, TMP, IR Spectroscopy, Adsorption