Lepistes (Poecilia reticulata Peters, 1860) ve ahli çiklit (Sciaenochromis ahli Trewavas, 1935) balıklarında vitamin katkısının üreme ve büyüme üzerine etkisi
The effect of vitamin supplement on reproduction and growth of guppy (Poecilia reticulata Peters, 1860) and ahli cichlid (Sciaenochromis ahli Trewavas , 1935)
- Tez No: 299292
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN ARAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, suda eriyen C vitamini ile yağda eriyen E vitamininin canlı doğuran balık türlerinden lepistes, Poecilia reticulata (Peters, 1860) ve yumurtlayarak üreyen balıklardan ahli çiklit, Sciaenochromis ahli (Trewavas, 1935) türlerinin yavru verimi ve büyümeleri üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Araştırma, dört ayrı denemeden oluşmuştur. Her denemede16 farklı oranda vitamin E ve vitamin C içeren yemler kullanılmıştır.İlk denemede yeminde 1000 mg/kg vitamin C ve 300 mg/kg vitamin E bulunan 16.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to find the effects of water-soluble vitamin C and fat-soluble vitamin E on the reproductive capacity and growth of both guppies, Poecilia reticulata (Peters, 1860), a kind of live-bearing species, and the ahli cichlids, Sciaenochromis ahli (Trewavas, 1935), a member of oviparous species. As for, the study included four different experimental stage.