Farklı düzeylerde suya ve yeme katılan androjen hormonunun (17 a-methyltestosteron) lepistes balıklarında (Poecilia reticulato Peters,1860) cinsiyet dönüşümü ve büyüme üzerine etkileri
The effects of different levels of androgen hormone (17 a-methyltestosteron) administrated by oral and immersion methods on sex reversal and growth of guppies (Poecilia reticulato Peters,1860)
- Tez No: 114508
- Danışmanlar: PROF.DR. İHSAN AKYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET FARKLI DÜZEYLERDE SUYA VE YEME KATILAN ANDRO JEN HORMONUNUN (17 a- METHYLTESTOSTERON) LEPİSTES BALIKLARINDA (POECK.IA RETICULATA PETERS, 1860) CİNSİYET DÖNÜŞÜMÜ VE BÜYÜME ÜZERİNE ETKİLERİ Araştırmada, 17 a-metiltestosteron hormonu yeme katma (0, 15, 30 ve 60 ppm) ve immersiyon (0, 150, 300, 600ug/l) yöntemi ile ortalama ağırlıkları 0,018 ± 0,002 g olan yavru lepistes balıklarına verilmiştir. Bu uygulama ile; en iyi cinsiyet dönüşümü sağlayan yöntem ve dozajın belirlenmesi ile birlikte, 17 a-metiltestosteron hormonunun büyüme, yaşama oranı ve pigmentasyon üzerine olan etkisi incelenmiştir. Araştırma toplam 6 ay sürmüştür. Araştırma sonucunda, en yüksek cinsiyet dönüşümü immersiyon yönteminde görülmüş olup, tüm dozlarda yüksek oranda (%95-96) cinsiyet dönüşümü gerçekleşmiştir. Yapılan %2 testi sonucu bu doz grupları kontrol grubundan istatistiksel olarak farklı çıkmıştır (PO.001). Yeme katma yönteminde ise, en yüksek oran %75,7 ile 60 ppm 17 a- MT içeren grupta gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT THE EFFECTS OF DIFFERENT LEVELS OF ANDROGEN HORMONE (17 a- METHYLTESTOSTERONE) ADMINISTRATED BY ORAL AND IMMERSION METHODS ON SEX REVERSAL AND GROWTH OF GUPPIES (POECMA RETICULATA PETERS, 1860) In research, 17 a-Methyltestosterone was given to 0,018±0,002 g mean weight of larvae guppies with oral administration (0, 15, 30, 60) and immersion (0, 150, 300, 600) methods. With this application; the best method and dosage on sex reversal, and also the effect of 17 a-Methyltestosterone on growth, mortality and pigmentation were investigated. Research was completed within 6 months. As a result, from the sex reversal point of view, immersion method gave the best result with a value of 95-96% sex reversed guppies in all dosage groups. Chi square test revealed that all the dosage groups were statistically different from control groups (P>0.001). In oral administration method, highest value was detected at 60 ppm dosage group with a value of 75,7% sex reversed guppies.