Elektronik burun teknolojisi ve örnek uygulaması
Technology of electronic nose and a sample application
- Tez No: 299308
- Danışmanlar: PROF. DR. İNAN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Teknik Eğitim, Science and Technology, Electrical and Electronics Engineering, Technical Education
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Sistemleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
İnsandaki beş duyu ve beyin fonksiyonları, enstrümantasyon ve bilgisayar tabanlı otomasyon için ana model kabul edilmiştir. Yapay burun insan koku alma sistemini taklit eder. Dolayısıyla koku sinirlerince oluşturulan bilginin, hangi yöntemlerle kemo-elektriksel sinyallere çevrildiği ve bu sinyallerin hafızayla nasıl eşleştirildiği önemlidir. Bu çalışmada, özellikle kimyasal gazları/kokuları (analitleri) tanımlamak, ayırt etmek, sınıflandırmak maksadıyla kuartz kristal rezonatörler bir sensör dizisinde algılayıcı elemanlar olarak kullanılmıştır. Sensör dizisi on dakika boyunca kuru hava akışına ve ardından on dakika boyunca seçilen analitlerin akışına maruz bırakılmıştır. Analitleri tanımlamak ve sınıflandırmak maksadıyla, kuartz kristal rezonatörlerin frekans farkları veri setleri, diskriminant fonksiyon analizi kullanılarak, SPSS programı yardımıyla analiz edilmiştir. Sonuç olarak, analitler yüksek bir yüzdeyle doğru olarak sınıflandırılmıştır. Diğer taraftan, analitlerin konsantrasyonları ise düşük bir yüzdeyle doğru olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Five senses and brain functions of human, have been accepted as main model for instrumentation and computer based automation. Artificial nose imitates odor sensing mechanism of human. Thus, methods for data transduction of chemo-electrical signals that made by odor neurons and matching signals with memory are important. In this study, especially in order to describe, discriminate and classify chemical gases/smells (analytes), quartz crystal resonators were used as sensitive components in a sensor array. The sensor array was exposed to dry air flow for ten minutes and then selected analytes? flow for ten minutes. This process of measurement was repeated for each concentration of the same analyte. In order to describe and classify analytes, the data sets of the quartz crystal resonators? frequency differences were analyzed by using discriminat function analysis with the help of SPSS program. As a result, the analytes were classified correctly at a high percentage. On the other hand, the concentrations of the analytes were determined correctly at a low percentage.