Dokuma kumaşlardaki ısı tutma yeteneğinin arttırılması
Enhancement of heat keeping ability of woven fabrics
- Tez No: 299311
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
İnsan vücudu ile çevre arasında fizyolojik, psikolojik ve fiziksel uyumun memnuniyet verici durumda olmasını gösteren konforun, en önemli bileşenlerinden biri termal konfordur. Isıl açıdan konforlu giysiler vücudun ısı (sıcaklık ve nem) dengesini korurlar, farklı çevre koşulları ve aktivitelere bağlı olarak vücut ile çevresi arasında optimum ısı ve nem geçişini sağlarlar.Bu çalışmada, doğal ve yapay ipliklerden üretilen kumaşların ısıl konfor özellikleri araştırılmıştır. Bu amaçla, ısıl konfor araştırmalarında kumaşların fiziksel özellikleri incelenmiştir. Çalışma sonuçlarında, ısıldirenci belirleyen en önemli fiziksel özelliğin, kumaş kalınlığı olduğu, diğer parametrelerin ise ısıl direnci dolaylı olarak etkilediği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Thermalcomfort is one of theimportantcomponents of comfort which show sthesatisfactionlevel of thephysiological, psychological and physical harmony between human body and environment. Comfortable garment sprotectthe thermal balance (temperature and humidity) of the body.In this study we investigated the thermal comfort proporties of fabrics made of natural and artificialfibers. For this purpose thermal comfort research investigated the physical proporties of fabrics. Operating results, thethermal resistance of them ost important physical property, the thickness of the fabric, other parameters indirectly affect the thermal resistance was observed.