Ti2CoAl Heusler bileşiğinin manyetik özelliklerinin yoğunluk fonksiyonel teorisi ile incelenmesi
The investigation of the magnetic properties of the Ti2CoAl Heusler compounds by density functional theory
- Tez No: 299312
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK KERVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tez çalışmasında, Ti2CoAl Heusler bileşiğinin manyetik özelliklerini incelemek için yoğunluk fonksiyonel teorisi (DFT) hesaplamaları yapılmıştır. Yoğunluk fonksiyonel hesaplamaları sonucu bu bileşiğin 0.49 eV enerji aralığına sahip yarı metalik ferrimanyetik özelliğe sahip olduğu görülmüştür. Ti2CoAl Heusler bileşiği kararlı durumda manyetik moment değeri 2 µB ve örgü sabiti a=6.14 Å'dır.Ti2CoAl Heusler bileşiği ferrimanyetiktir. 5.85 ve 6.44 Å aralığında % 100 polarizasyon sahip yarı metalik özelliği korumaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, density functional theory (DFT) calculations have been performed to investigate the magnetic properties of the Ti2CoAl Heusler compound. It has been shown that this compound is a half-metallic ferrimagnet with the spin-down energy gap of 0.49 eV. The Ti2CoAl Heusler compound has a magnetic moment of 2 µB at the equilibrium lattice constant a=6.14 Å. The Ti2CoAl Heusler compound is ferrimagnetic and maintains the half-metallic character having 100% polarization for the range between 5.85 and 6.44 Å.