Kübik yapıdaki Ti2CrZ (Z=Al, Ga, In, Si, Ge, Sn) Heusler alaşımlarının yapısal, elektronik, elastik ve optik özelliklerinin teorik olarak incelenmesi
Theoretical investigation of the structural, electronic, elastic and optic properties of Ti2CrZ (Z=Al, Ga, In, Si, Ge, Sn) Heusler alloys in cubic structure
  1. Tez No: 906727
  2. Yazar: İLAYDA DEMİRHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Ti2CrZ (Z=Al, Ga, In, Si, Ge, Sn) Heusler alaşımlarının yapısal, elektronik, elastik ve optik özellikleri, genelleştirilmiş gradyan yaklaşımı (GGY) ile yoğunluk fonksiyonel teorisine (YFT) dayalı pseudo potansiyel düzlem dalgaları yaklaşımı kullanılarak incelenmiştir. Tüm Ti2CrZ (Z=Al, Ga, In, Si, Ge, Sn) Heusler alaşımları manyetik olmayan (NM) durumda ve L21 yapısında en düşük enerjiye sahiptir. Hesaplanan örgü parametreleri ve Bulk modülü mevcut teorik sonuçlarla iyi bir uyum göstermektedir. Elektronik bant yapısı ve durum yoğunluğu analizleri, incelenen tüm alaşımlar için belirgin bir metalik karakter ortaya koymaktadır. Born kararlılık kriterlerine göre, bu alaşımlar mekanik olarak kararlıdır. Buna ek olarak, alaşımların hesaplanan sünekliği Ti2CrIn > Ti2CrSn > Ti2CrAl > Ti2CrGa > Ti2CrGe > Ti2CrSi aralığını takip etmektedir. Dielektrik fonksiyon, kırılma indisi, yansıtma ve optik iletkenlik hesaplanan ve analiz edilen optik parametreler arasındadır.
Özet (Çeviri)
The structural, electronic, elastic and optical properties of Ti2CrZ (Z=Al, Ga, In, Si, Ge, Sn) Heusler alloys are investigated, using the pseudo-potential plane waves approach based on density functional theory (YFT) within the generalized gradient approximation (GGYS). All Ti2CrZ (Z=Al, Ga, In, Si, Ge, Sn) Heusler alloys have the lowest energy at the nonmagnetic (NM) state and L21 structure. The calculated lattice parameters and Bulk modulus show good agreement with the available theoretical results. The electronic band structure and density of states analyses reveal an obvious metallic character for all of the investigated alloys. Based on the Born stability criteria, these alloys are mechanically stable. In addition, the calculated ductility of the alloys follow the range of Ti2CrIn > Ti2CrSn > Ti2CrAl > Ti2CrGa > Ti2CrGe > Ti2CrSi. The dielectric function, refractive index, reflectivity and optical conductivity are among the optical parameters that have been calculated and analyzed.