Fizik öğretmeni adaylarının temel ve bileşik parçacıklar ile parçacık hızlandırıcılarına dair görüşlerinin belirlenmesi
Determine the opinions of physics teacher candidates' about fundemental and composite particles and particle accelerators
- Tez No: 299322
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN KÜÇÜKÖZER, DOÇ. DR. SAİME KERMAN SOLMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Fizik eğitimi alanında gerek ulusal alan yazında gerekse uluslararası alan yazında yapılan çalışmalara bakıldığında atom altı parçacıklar ve parçacık hızlandırıcıları ile ilgili bir çalışmanın olmadığı görülmektedir. Bu çalışma ile Balıkesir Üniversitesinde 2010-2011 Eğitim Öğretim Yılı Bahar Yarıyılında öğrenim görmekte olan Fizik Öğretmenliği 3. Sınıf öğrencisi 15 öğretmen adayının atom altı parçacıklara ve parçacık hızlandırıcılarına dair görüşleri ortaya çıkarılmıştır. Çalışmanın amacı öğretmen adaylarının araştırma kapsamına alınan kavram ve konulara ilişkin sorulan araştırma sorularına verdikleri cevaplar yardımıyla oluşturulan kategorilere göre görüşlerini yorumlamak ve ne düşündüklerini ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda öğrencilerle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler fenomenografik araştırma yöntemi ile analiz edilip kategorilere ayrılmış ve öğretmen adaylarının görüşleri ortaya çıkarılmıştır. Öğretmen adaylarının bazı atom altı parçacıkları açıklamakta zorluk çektiği ve bu parçacıklara dair net bir görüşlerinin olmadığı; parçacık hızlandırıcıları ve hızlandırıcılarda yapılan çalışmalara dair güncel gelişmeleri takip etmede yetersiz kaldıkları ortaya çıkmıştır
Özet (Çeviri)
There isn?t any study about the subatomic particles and the particle accelerators at the field of Physics Education, in Turkey or abroad. The opinions of 15 physics teachers candidates?, who are studying at the third class of Physics Education at Balikesir University, are determined about subatomic particles and particle accelerators by using phenomengraphic method within this study. The aim of this study is to interpret what the physics teachers candidates think about the concepts and issues of this study by using categories according to their answers. For this aim, the semi-structured interviews with teacher candidates are analyzed by phenomenographic method and teacher candidates? comments are revealed. At the end of the study, we conclude that teacher candidates have some trouble in explaning subatomic particles and their opinions about these particles are not clear. Moreover they are insufficient to monitor the work done on the current developments by particle accelerators.