Perilendiimid türevlerinin sentezlenerek ilaç direnç ve hedef mekanizmaları üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of effects on target mechanisms and drug resistance by synthesis of perylenediimide derivatives
- Tez No: 299323
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FUNDA YÜKRÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Perilen ve türevlerinin kimya endüstrisindeki rollerine ek olarak çok farklı kanser türleri üzerinde terapötik etkinliklerinin olduğu farklı çalışmalarla gösterilmiştir.Antikanser etkinliklerini belirlemede önemli c-Src tirozin kinaz (c-Src) ve Glutatyon-S-Transferaz (GST) enzimleri üzerine olan inhibisyon etkinlikleri ise, hedefe özgün ilaç tasarım ve geliştirilmesinde oldukça önemli olmasına rağmen, Perilen türevlerinin c-Src ve GST üzerine olan etkileri bugüne dek çok az çalışılmıştır.Bu çalışmada birbirinden farklı, dört yeni perilendiimid molekülü çözünürlük artırıcı grupların 3,4:9,10 perilen tetrakarboksilik asit dianhidrite eklenmesi ile sentezlenmiş ve yapı tayinleri ise 1H-NMR, 13C-NMR ve kütle spektrumları ile aydınlatılmıştır.Bu bileşiklerin antikanser etkinlikleri ise c-Src ve GST enzimlerinin inhibisyonuna yolaçan biyolojik aktivite olarak belirlenmiştir. Bu çalışmada sentezlenen dört bileşikten ikisinin güçlü GST inhibisyonu, birisinin ise GST ve c-Src inhibisyonları yaparak biyolojik etkinlik gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Diverse studies shown that perilen and its derivatives, in addition to their role in the chemical industry, have therapeutic activities on many different types of cancer.Although the inhibitory activity on c-Src tyrosine kinase (c-Src) and glutathione-S-transferase (GST) enzymes, important in determining the anticancer activity of compounds for target specific drug design and development, there is only a few studies regarding the effects of perylene derivatives on c-Src and GST to date.In this study, the novel four different perylenediimide molecules were synthesized from 3,4:9,10 perylene tetracarboxylic acid dianhydride by the addition of groups to increase solubility, and their structural characterization was clarified by 1H-NMR, 13C-NMR and mass spectra.Anticancer activity of these compounds leading to inhibition of c-Src and GST enzymes were identified as their biological activity. Two of the four compounds synthesized in this study was determined to show biological activity by strong GST inhibition, and one showed both the GST and c-Src inhibition.