Aşılı ve aşısız karpuzlarda farklı renklerde malç kullanımının bitki büyümesi, verim ve kaliteye etkileri
Effects of different colored mulches on plant growth, yield and quality in grafted and nongrafted watermelons
- Tez No: 299397
- Danışmanlar: PROF. DR. NEBAHAT SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, farklı renkte (kahverengi, saydam, siyah, gri ve beyaz) malç plastiklerinin, malçsız kontrol ile birlikte aşılı ve aşısız karpuz yetiştiriciliğinde, çiçeklenme süresi, bitki büyümesi, verim, kalite ve toprak sıcaklıkları üzerine etkileri araştırılmıştır.İlk dişi çiçek açma süreleri açısından malç uygulamaları ya da aşılamanın önemli bir etkisi görülmezken, % 50 çiçek açma süreleri bakımından malç uygulamaları önemli bulunmuş; saydam plastik en erken çiçeklenmiş, kontrol ise son sırada yer almıştır. Ancak; malç uygulamalarının çiçeklenmedeki bu farklılığı hasat süresine yansımamıştır.Bitkilerde yapılan ana kol uzunluğu, ana gövde çapı, boğum sayısı ve biyomas ölçümlerinde; kahverengi, saydam ve siyah plastiklerde bitki gelişimi çok bariz olarak farklı bulunmuştur. Gri malç bunları izlemiş; beyaz malç ise malçsız kontrol uygulaması kadar performansa sahip olabilmiştir. Aşı uygulamaları, bitki gelişiminde çok önemli bulunmuştur.Verim ve meyve irilikleri açısından da, hem aşı hem de malç uygulamaları çok önemli olarak tespit edilmiştir. Aşılı uygulamalarda en fazla verim kahverengi (7.70 kg/m2) malçtan elde edilmiş, bunu sırasıyla saydam (6.55 kg/m2), siyah (6.18 kg/m2), gri (5.55 kg/m2) ve beyaz (5.52 kg/m2) malçlar izlemiştir. Aşısız uygulamalarda ise en yüksek verim siyah (6.55 kg/m2) malçtan elde edilirken, bunu sırasıyla saydam (5.88 kg/m2), kahverengi (4.67 kg/m2), gri (4.57 kg/m2) ve beyaz malçlar (2.55 kg/m2) izlemiştir. Kontrol (2.03 kg /m2) ise son sırada yer almıştır. Meyve iriliği artışı; malç uygulamalarından kahverengi, saydam ve siyah malçlarda belirgin olmuş; SÇKM ise malç ve aşı uygulamalarından etkilenmemiştir.Farklı renklerde malç uygulaması; toprak sıcaklığını, malç uygulaması yapılmayan kontrole göre önemli düzeyde arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, different colored (brown, clear, black, silver and white) mulch plastics, together with the grafted and ungrafted control watermelon cultivation were investigated on flowering time, plant growth, yield, quality and soil temperatures.The first female flower opening times for the applications of mulch and grafting had not significant effect; but, for 50 % female flowers opening the clear plastic was the earliest, while the control was ranked last. However, these differences were not reflected on the duration of harvesting.The length of the main branches of plants, the diameter of shoot, number of nodes and biomass measurements was very different for the clear, brown and black plastics. Silver had followed them and white mulch performers could move up to the control application. Grafting practices were found very important for plant developments.In terms of yield and fruit bigness, the grafting and mulch applications has been identified as very important. In grafted applications, the maximum yield was obtained from brown mulch (7.70 kg/m2), followed by clear (6.55 kg/m2), black (6.18 kg/m2), silver (5.55 kg/m2) and white (5.52 kg/m2). In ungrafted applications, the highest yield was obtained from black (6.55 kg/m2) mulch, followed by a clear (5.88 kg/m2), brown (4.67 kg/m2), silver (4.57 kg/m2) and white (2.55 kg/m2) ones. Control (2.03 kg/m2) was the last. Increase in fruit bigness; brown, clear and black mulch applications has been prominent; TSS is not affected by mulch and grafting applications.Different colored mulch application increased significantly soil temperature compared to control without mulch application.