Aşılı karpuz yetiştiriciliğinde farklı anaç/kalem kombinasyonlarının bitki büyümesi üzerine etkilerinin araştırılması
The effects of different rootstock/scion combinations on the plant growth in grafted watermelon cultivation
- Tez No: 457868
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BALKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada, ülkemizde anaçlık özelliği yönünden popüler olan bazı kabak anaçlarının ve anaç ıslahı ile geliştirilen kabak anaç adayının karpuz çeşitleri ile aşı uyuşum durumlarının saptanması ve kabak anaçlarının karpuzun vejetatif büyümesi üzerine kantitatif etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada; ISR-11 anaç çeşit adayı ile 4 ticari kabak anacı (Obez, Shintoza, Maximus, TZ-148) kullanılmıştır. Kalem olarak; Crimson Tide F1, Starburst F1, Mara F1, Zeugma F1 karpuz çeşitleri denemede yer almıştır. Aşı başarı oranları, %29.62 - %90.62 arasında değişim göstermiştir. Aşısız karpuz çeşitleri ve aşılı karpuzlarda vejetatif büyüme üzerine kantitatif etkilerin tespit edilebilmesi amacıyla; aşılamadan itibaren üç dönemde kantitatif analizler yapılmıştır. Araştırma sonucunda; anaç/kalem kombinasyonlarına bağlı olarak ortalama yaprak sayılarının 14.33-54.33 adet, ortalama yaprak alanının 498.90 cm2-1711.31 cm2 ve gövde kalınlıklarının 5.31 mm-7.50 mm arasında değiştiği saptanmıştır. Ayrıca oransal yaprak alanının 36.41 cm2/g-71.91 cm2/g, özgül yaprak alanının 102.22 cm2/g-340.85 cm2/g, oransal yaprak ağırlığının 0.24-0.38 g/g ve yaprak kalınlığının 0.005 g/cm2-0.011 g/cm2 arasında dağılış gösterdikleri belirlenmiştir. Araştırma sonucunda kabak anaçları ile aşılı karpuzların, aşısız karpuz çeşitlerine göre daha fazla vejetatif büyüme gösterdikleri saptanmıştır. Elde edilen araştırma bulguları, aşılı karpuz fidesi konusunda çalışacak araştırıcılar ve aşılı fide üreticileri için gelecekte pratikte uygulanabilirlik yönünden önemli yararlar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the grafting compatibility of interspecific rootstocks (winter squash x pumpkin) varieties which are very popular in Turkey and promising interspecific rootstock candidate (winter squash x pumpkin) grafted with some watermelon varieties. The quantitative effects of rootstocks on vegetative growth of the watermelon varieties were also determined. In the research; ISR-11 rootstock candidate variety and 4 commercial interspecific rootstocks (Obez, Shintoza, Maximus, TZ-148 cv.) were used. Crimson Tide F1, Starburst F1, Mara F1 and Zeugma F1 (watermelon) were used as scion. Grafting success ratios of rootstocks were found between %29.62 - %90.62. Analyses were carried out in three periods in order to determine the quantitative effects on vegetative growth in different grafting combinations and non-grafted watermelon varieties. As a result of this research; depending on the rootstock/scion combinations, it was found that the average leaf number was 14.33-54.33, the average leaf area was 498.90 cm2-1711.31 cm2, and the stem diameter was 531 mm-7.50 mm. In addition, it was determined that leaf area ratio value was 36.41 cm2/g-71.91 cm2/g, specific leaf area value was 102.22 cm2/g-340.85 cm2/g, leaf weight ratio value was 0.24-0.38 g/g and leaf thickness value was 0.005 g/cm2-0.011 g/cm2. In this research, different interspecific rootstocks grafted with watermelons showed more vegetative growth than non-grafted watermelon varieties. The research findings will provide important benefits for researchers who will work on grafted watermelon seedling and grafted seedling companies.