Malatya havzasında yer alan Beylerderesi formasyonunun sedimantolojisi ve stratigrafisi
Sedimentology and stratigraphy of the Beylerderesi formation in Malatya basin
  1. Tez No: 299399
  2. Yazar: SEMİH ERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ AVŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çalışma alanı Malatya (Doğu Anadolu) graben havzasının güneyinde yeralmaktadır. İnceleme alanında Permo-Karbonifer yaşlı temel üzerine birbirileriyle uyumlu, yanal ve düşey ilişkili Neojen birimleri gelmektedir. Bu çalışma, Neojen birimleri içinde yeralan; çamurtaşı, kumtaşı ve konglomeraların ardalanmasından oluşan karasal Beylerderesi formasyonunda gerçekleştirilmiştir.Beylerderesi formasyonunu içeren 5 adet stratigrafik kesit ölçülmüştür. Yapılan çalışmalar sonucunda; 6 litofasiyes ve 3 litofasiyes topluluğu belirlenmiş olup istifin güney bölümünün alüvyon yelpaze fasiyesinin iç yelpaze karakterinde; kuzey bölümünün ise orta ve dış yelpaze karakterinde olduğu saptanmıştır. Ayrıca, mikropaleontolojik inceleme amaçlı 28 adet örnek çalışılmış, Beylerderesi formasyonu çökellerinde ilk kez ostrakodlara ait Ilyocypris gibba, I. angulata slavonica, Prionocypris zenkeri, Schellencandona ? sp. Krstic, 2006, Heterocypris salina, C. (C.) paralella pannonica, C. (Neglecandona) decimai, C. burdurensis, C. (C.) xanthica, Pseudocandona compressa, C. (Typhlocypris) eremita olmak üzere 6 cins ve 11 tür bulunmuştur. Beylerderesi formasyonunun bölgesel stratigrafik konumu ve istifin içerdiği ostrakod türlerinin değerlendirilmesi sonucunda, yaşının Ponsiyen (Geç Miyosen) - Pliyosen olduğu saptanmıştır. İstifte yeralan kırmızı renkli çamurtaşları ve bunların içinde bulunan kaliş yumruları ile bölgede yarı kurak ? nemli iklimin hakim olduğu ispatlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The study area is located at the south part of Malatya (Eastern Anatolia) grapen basin. In this area, lateral and vertical related Neogene units which are compatible with each other lies on a Permo-Carboniferous base.The study was conducted on terrestrial Beylerderesi formation formed by successive mudstone, sandstone and conglomerates, which are within Neogene units. Five stratigraphic sections containing Beylerderesi formation were measured. As a result of these studies, 6 lithofacies and 3 lithofacies associations were detected, and they were found that alluvial fan facies of the southern part of the deposit is in proximal fan character, where as the southern part is in medial and distal fan character. Moreover, 28 samples were studied for micro -paleontological investigation, and 6 genera and 11 species belonging to ostracods, including Ilyocypris gibba, I. angulata slavonica, Prionocypris zenkeri, Schellencandona ? sp. Krstic, 2006, Heterocypris salina, C. (C.) paralella pannonica, C. (Neglecandona) decimai, C. burdurensis, C. (C.) xanthica, Pseudocandona compressa, C. (Typhlocypris) eremita were discovered for the first time in Beylerderesi formation deposits. As a result of evaluation of the regional stratigraphic position of Beylerderesi formation and the study on the ostracod species of the deposits, its age was found to be Pontian (Late Miocene) - Pliocene, and with the red ? colored mudstones and the calich nodules, is approximately semi ? arid and humid.