Kahramanmaraş yöresinin jeolojisi
Geology of the Kahramanmaraş area
- Tez No: 97775
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER GÜVENÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Jeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 304
Özet
IV ÖZET İncelen Miyosen yaşlı Lice ve Kahramanmaraş havzaları, Toros levhası ile Arap levhasının çarpışma bölgesinde yer almaktadır. Bölge; kuzeyden güneye tektonik yönden Orojenik kuşak, Kenar kıvrımları kuşağı, Kıvrım kuşağı, Ön ülke olarak dört kuşağa ayrılmıştır. Orojenik ve Kenar kıvrımları kuşakları üzerinde yer alan inceleme alanında, otokton birimler ile allokton olarak Alt Maastrihtiyen'de Arap levhası üzerine yerleşen Koçali Karmaşığı ve Karadut Birliği, erken Alt Miyosen'de yerleşen ve Orojenik kuşağın alt bölümleri olan Engizek Askuşağı ile Orta- Üst Miyosen'deki tektonikle şekillenen Misis-Andırın Askuşağı birimleri TSK kurallarına göre kısmen yeniden düzenlenerek sunulmuştur. Otokton Kambriyen-Alt Maastrihtiyen yaşlı Arap levhasına ait birimler ile allokton olan Koçali Karmaşığı ve Karadut Birliği, Engizek Askuşağında metamorfikleşmiş Devoniyen (?)-Üst Kampaniyen yaşlı Malatya metamorfitleri, Paleozoyik-Mesozoyik yaşlı Pötürge metamorfitleri ve Berit Metaofiyolitleri ile Misis-Andırın Askuşağında Permiyen-Üst Kretase yaşlı Misis-Andırm karmaşığına ait birimler“Temel birimler”olarak ele alınmıştır. Otokton Temel kaya birimler üzerinde Üst Maastrihtiyen-Alt Eosen'de Şırnak Grubu, Orta Eosen-Oligosen'de Midyat Grubu, Alt Miyosen-erken Orta Miyosen'de Silvan Grubu, Orta-Üst Miyosen'de ise Kahramanmaraş Grubundan oluşan“Otokton örtü kaya birimleri”çökelmiştir. Alloktonlar üzerinde ise Üst Maastrihtiyen-Oligosen aralığında“Allokton örtü kaya birimleri”çökelmiştir. Üst Miyosen yaşlı Bostanlı-Çuhadarlı fayı, Yenicekale-Alikayası-Beşen fayı ile Sürgü fayı askuşakların, Doğu Anadolu fayı ise levha sınırlarını oluşturmaktadır. Bölgenin Kambriyen-Pliyosen aralığında jeolojik evrimi ve çeşitli birliklere ait birimlerin korelasyonları gösterilmiştir. Triyas'ta Toroslarda basarız rift oluşumu; geç Üst Triyas- Senomaniyen aralığında Neoetisin açılarak Toros levhasını Arap levhasından ayırdığı ve Senomaniyen-Alt Maastrihtiyen aralığında kapanarak iki levhanın çarpıştığı; çarpışma zonu üzerinde Üst Maastrihtiyen-Alt Eosen aralığında Çamhbel havzasının ve Orta Eosen'de ise Maden havzasının açılıp kapandığı; ilerleyen alloktonların önündeki napönü havzasında Üst Eosen-Oligosen aralığında Alacık ve Alt Miyosen-erken Orta Miyosen aralığında Lice havzalarının; Orta-Üst Miyosen'de ise Kahramanmaraş havzasının geliştiği saptanmıştır. İnceleme alanının petrol olanakları incelenmiş, kaynak kayanın olması durumunda, hidrokarbon potansiyeli açısından önemli olabilecek yapısal alanlar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Miocene age Lice and Kahramanmaraş basins examined in this study are located in the collisional zone of Taurus and Arabian plates. The region has been tectonically divided into four zones from north southwards as Orogenic belt, Marginal fold belt, Folded belt and Foreland. In the study area extending over the Orogenic belt and Marginal fold belt, autochtonous units together with allochtonous Koçali melange and Karadut complex emplaced onto the Arabian plate at early Maastrichtian; Engizek sub-belt forming the lower parts of the Orogenic belt and emplaced in the region at Early Miocene and Misis-Andinn sub-belt structurally configured by Middle-Late Miocene tectonics have been partly modified in accordance with TSK rules and presented here. The units examined as 'Basement units' are those Cambrian-early Maastrichtian age autochtonous units belonging to Arabian plate and allochtonous Koçali melange, Karadut complex; Devonian(?)-upper Campanian Malatya metamorphics of Engizek sub-belt; Pötürge metamorphics and Berit metamorphics of an age span covering Paleozoic and Mesozoic and Permian-Late Cretaceous age units of Misis-Andinn sub-belt. Sedimentation over Autochtonous Basement Units are represented by 'Autochtonous cover rock units', which are Şırnak group deposited from late Maastrichtian to Early Eocene; Midyat group from Middle Eocene to Oligocene; Silvan group from Early Miocene to early Middle Miocene and Kahramanmaraş group from Middle to Late Miocene. Over allochtons, on the other hand, 'Allochtonous cover rock units' were deposited from late Maastrichtian to Oligocene. Late Miocene age Bostanh-Cuhadarh fault, Yenicekale-Alikayası-Beşen fault and Sürgü fault form the borders between the sub-belts and East Anatolian fault the plate margin. Correlations between different units and geological evolution of the area from Cambrian to Pliocene have been also presented. Formation of a failed rift in Taurides in Triassic; opening of Neo-Tehysis and seperation of Taurus plate from Arabian plate by newly formed ocean and its closing and follwing collision of the plates during Senomanian to early Maastrichtian; formation and destruction of Çamhbel basin from late Maastrichtian to early Eocene and Maden basin in Middle Eocene over the collison zone; development of Alacık basin during Late Eocene-Oligocene and Lice basin during Early Miocene-early Middle Miocene as the peripheral basins in front of the approaching allochtons and finally formation of Kahramanmaraş basin during Middle-Late Miocene time are those observations made in this study. Petroleum prospectivity of the study are has been questioned and structural elements that might be of potential if source rocks charging them are present have been designated.