Sera topraksız domates yetiştiriciliğinde mikroalg (Chlorella vulgaris) kullanımının etkileri
The effect of microalgae (Chlorella vulgaris) on soilles grown greenhouse tomato
  1. Tez No: 299400
  2. Yazar: GÖKÇE AYDÖNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. YILDIZ DAŞGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma 2010 erken ilkbahar yetiştiriciliği döneminde gerçekleştirilmiştir. Denemede topraksız domates yetiştiriciliğinde farklı besin dozlarında mikroalg Chlorella vulgaris kullanımının etkileri araştırılmıştır. Uygulamalar: (1) Kontrol uygulamasında %100 tam doz besin maddeleri bitkilerin beslenmesinde kullanılmıştır: (2) %100 Besin+Alg: Tam besin çözeltisi verilmiş ve alg uygulanmıştır, (3) %80 Besin: Tam beslenmeye göre %20 azaltılmış besin çözeltisi (4) %80 Besin+Alg: %20 azaltılmış besin çözeltisi ve alg (5) %60 Besin: %40 azaltılmış besin çözeltisi, (6) %60 Besin+Alg: %40 azaltılmış besin çözeltisi ve alg, (7) %40 Besin: %60 azaltılmış besin çözeltisi, (8) %40 Besin+Alg: %60 azaltılmış besin çözeltisi ve alg uygulanmıştır. Topraksız yetiştiricilikte Chlorella vulgaris kullanımının, domates bitkisinde büyüme ve gelişme, verim, meyve kalitesi, bitki besin maddeleri ve substratta iyon akümülasyonu üzerine etkileri araştırılmıştır. Denemede bitki boyu, yaprak sayısı, salkım sayısı, yaprak taze ağırlığı, gövde taze ağırlığı, gövde kuru ağırlığı ve yaprak alanı uygulamalardan etkilenmemiştir. Bununla birlikte toplam yeşil aksam biyomas taze ağırlığı, yaprak, meyve ve toplam biyomas kuru ağırlığı, kuru madde oluşturma oranları üzerine uygulamaların etkisi önemli bulunmuştur. Denemedeki toplam verim en yüksek %80 B+A ve %60 B+A uygulamalarından elde edilmiştir. Yaprak analizinde aynı besin dozunda Chlorella vulgaris kullanılan uygulamalarda, kontrollerine göre daha yüksek besin maddeleri belirlenmiştir. Substrat analizlerinde azaltılmış besin uygulamalarında aynı besin dozunun Chlorella vulgaris eklenmiş olan uygulamalarında iyon akümülasyonunun daha az olduğu ve özellikle de Na, Cl, SO4, PO4 ve NO3 birikiminin algli uygulamalarda daha düşük olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Experiment has been carried out in 2010 early-spring growing period in order to investigate the effect of microalgae Chlorella vulgaris on nutrient saving of soilless grown greenhouse tomato. The eight nutrient treatments have been applied: (1) %100 N+A (Full nutrition + algae), (2) %100 N (Full nutrition), (3) %80 N+A (%80 nutrient +algae) (4) %80 N (%80 nutrition) (5) %60 N+A (%60 nutrition +algae) (6) %60 N (%60 nutrition) (7) %40 N+A (%40 nutrition +algae) (8) %40 N (%40 nutrition). Effect of Chlorella vulgaris on tomato plant growth and development, yield, fruit quality, plant nutrients and substrate content were investigated. The plant height, leaf number, number of bunches, leaf fresh weight, stem dry weight and leaf area were not affected by the applications. However, the fruit fresh weight, total biomass fresh weight, leaf dry matter and fruit dry matter rates was affected by the applications. The highest total yields were obtained from %80 N+A and %60 N+A, respectively. Leaf analysis showed that Chlorella vulgaris applications have increased the plant nutrients. Substrate analysis showed that Chlorella vulgaris decreased the accumulations of Na, CI, NO3 and PO4 inside the substrate.