Seyhan baraj gölü (Adana)'nde dağılım gösteren kadife balığı (Tinca tinca L., 1758)'nın biyoekolojik özellikleri
Bio-ecological properties of the tench (Tinca tinca L., 1758) distributed in Seyhan dam lake (Adana)
  1. Tez No: 299420
  2. Yazar: SİBEL ALAGÖZ ERGÜDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. Z. LUGAL GÖKSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada, Eylül 2007-Ağustos 2008 tarihleri arasında, Seyhan Baraj Gölü'nde dağılım gösteren 2470 adet kadife balığı (Tinca tinca L.,1758)'na ait boy, ağırlık, yaş ve büyüme özellikleri incelenmiştir. Bunların 345 (228 dişi, 117 erkek) adedinin ise üreme ve beslenme özellikleri belirlenmiştir. İncelenen örneklerin 1227 adedinin dişi, 1243 adedinin ise erkek bireylerden oluştuğu; dişi ve erkek bireylerde minimum ve maksimum total boy değerleri sırasıyla 12,0-29,70 cm ve 12,00-27,40 cm iken; yine dişi ve erkek bireylerde minimum ve maksimum ağırlık değerlerinin sırasıyla 23,72-368,00 g ve 21,40-310,00 g olduğu tespit edilmiştir. Dişi ve erkek bireyler için hesaplanan boy-ağırlık ilişkisi denklemleri sırasıyla W=0,021*L 2.890 ve W=0,014*L 3.000 olarak bulunmuştur. Puldan yaş okumaları sonucunda, dişi ve erkek bireyler için minimum I ve maksimum V yaş grubu belirlenmiştir. von Bertalanffy boyca büyüme eşitlikleri dişi bireyler için L?=56,31cm, K=0,103 yıl-1, t0=-1,617 yıl; erkek bireyler için ise L?=50,55 cm, K=0,112 yıl-1, t0=-1,473 yıl olarak hesaplanmıştır. Aylık gonadosomatik indeks (GSI) değerleri, bu balığın Mayıs- Ağustos ayları arasında ürediğini göstermiştir.Besin içeriğinin Bacillariophyta (% 69,11), Chlorophyta (% 26,08), Cyanophyta (% 2,93), Dinophyta (% 0,76), Euglenophyta (% 0,25), Rotifera (% 0,01), Cladocera (% 0,10), Copepoda (% 0,002), Difflugia (% 0,003), Sucul Böcekler (% 0,003), Bentik Organizma (% 0,002), Cyclops ekstremiteleri ve teşhis edilemeyen yumurta ve bitki parçalarının oluşturduğu belirlenmiştir. Ortalama kondisyon faktörü erkeklerde 1,874±0,023, dişilerde 1,97±0,029 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, September 2007 - August 2008 between the Seyhan Dam Lake in 2470 showing the distribution of the fish pieces Tench (Tinca tinca L., 1758) belonging to length, weight, age and growth properties were examined. 345 of these samples (228 female, 117 male), reproduction and feeding characteristics of the period is determined.The examined sample includes 1227 female and 1243 male specimens. The total length range for females and males was 12.00-29.70cm and 12.00-27.40 cm, respectively; and the weight range for females and males was 23.72-368.00 g and 21.40-310.00 g, respectively. The length-weight relationships computed for female and male specimens was respectively as; W=0.021*L 2.890 and W=0.014*L 3.000 .The minimum and maximum ages determined based on scale readings for females and males ranged from I to V. The computed von Bertalanffy growth parameters was: L?=56.31cm, K=0.103 year-1, t0=-1.617 year for females; and L?=50.55 cm, K=0.112 year-1, t0=-1.473 year for males. The monthly GSI values are showed spawns of this species between May and August.Diet of Tench was found to be composed of Bacillariophyta (69.11%), Chlorophyta (26.08%), Cyanophyta (2.93%), Dinophyta (0.76%), Euglenophyta (0.25%), Rotifera (0.01%), Cladocera (0.10%), Copepoda (0.002%), Difflugia (0.003%), Aquatic Insecta (0.003%) and Benthic Organisms (0.002%). The mean condition factor of males and females were found as 1.874±0.023 and 1.97±0.029 respectively.