Nikel çinko kaplı grafit elektrotun metanol oksidasyonuna katalitik etkisinin araştırılması
Investigation of catalytic effect for methanol oxidation on nickel-zinc coated graphite electrode
  1. Tez No: 299422
  2. Yazar: ESRA TELLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLFEZA KARDAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Grafit yüzeyine farklı akım yoğunluklarında ve kalınlıklarda nikel kaplanarak metanol oksidasyonu için elektrot hazırlanmıştır. En uygun kaplama şartları belirlendikten sonra grafit yüzeyine Ni ve Zn farklı oranlarda kaplanmıştır. Grafit elektrot üzerinde oluşturulan NiZn kaplama, uygun elektrokatalitik yüzey oluşturmak ve metanol oksidasyonunda kullanılmak üzere çinkoları uzaklaştırmak için, derişik alkali çözelti (% 30 NaOH) içinde 24 saat bekletilmiştir. Çinko uzaklaştırılmış elektrot üzerine, metanol oksidasyonu için katalitik etki sağlayacak düşük miktarda soy metaller (Pt, Pd, Ru, Ag) çöktürülmüştür. Hazırlanan elektrotlarda metanol oksidasyonu dönüşümlü voltametri (CV), kronoamperometri (CA) ve elektrokimyasal impedans spektroskopisi (EIS) teknikleri ile 1,00 M KOH içeren 1,00 M metanol içerisinde araştırılmıştır. Alkali uzaklaştırmadan sonra kaplamaların kimyasal bileşimi enerji dağılımlı X-Ray (EDX) spektroskopisiyle belirlenmiştir. Kaplamaların yüzey morfolojisi taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile araştırılmıştır. Kaplamaların metanol oksidasyonu, kaplamalardaki metal oranına, kaplama akım yoğunluğuna ve kalınlığına bağlı olduğu görülmüştür. C/NiZn-Pd ve C/NiZn-Pt kaplamalar sıkı ve gözenekli yapıya sahip olmasının yanı sıra alkali ortamda metanol oksidasyonu için iyi elektrokatalitik etkinliğe sahiptir.
Özet (Çeviri)
Electrode which nickel was deposited on a graphite electrode at different deposition current densities and thicknesses was prepared for methanol oxidation. After determining the best deposition conditions, co-deposits of Ni with Zn were deposited on the graphite electrode. The NiZn coatings prepared on the graphite electrode (NiZn) were etched in a concentrated alkaline solution (30% NaOH) for twent-four hours to produce a porous and electrocatalytic surface suitable for use in the oxidation of methanol. After the leaching process, a low amount of metals was deposited onto the etched NiZn deposit in order to further improve the catalytic activity of the electrode for the methanol electrooxidation. The effect of coatings on the graphite electrode for methanol oxidation was investigated in 1,00 M KOH solution containing 1,00 M Methanol by cyclic voltammetry (CV), chronoamperometry (CA) and electrochemical impedance spectroscopy (EIS) techniques. Chemical composition of layers after alkaline leaching was determined by energy dispersive X-ray (EDX) analysis. The surface morphologies of coatings were investigated by scanning electron microscopy (SEM). It was found that, the oxidation of methanol of coatings depends on the metal ratio, deposition current density and the thickness of coatings C/NiZn-Pd and C/NiZn-Pt coatings have a compact and porous structure as well as good electrocatalytic activity for the methanol oxidation in alkaline media.