ABO3 (A=Ag, Na ; B=Nb, Ta) tipi kristallerin dinamik özelliklerinin Ab initio yöntemiyle incelenmesi
Investigatin with Ab initio method of dynamic properties of ABO3 (A=Ag, Na ; B=Nb, Ta) type crystals
- Tez No: 299428
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN ÇABUK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tezde, ortorombik yapıdaki AgNbO3, NaTaO3, NaNbO3 ve rombohedral yapıdaki AgTaO3 'ın yapısal, elektronik ve dinamik özellikleri ilk defa düzlem dalga pseudo potansiyel metodu, yoğunluk fonksiyonel teorisinin yerel yoğunluk yaklaşımıyla incelendi. Hesaplanan örgü parametreleri ve atomik pozisyonlar mevcut deneysel ve teorik sonuçlarla uyumludur. Brillouin bölgesinde AgNbO3 ve AgTaO3 her ikisi de dolaylı bir bant aralığına sahiptir, buna karşın, NaTaO3 ve NaNbO3 ise doğrudan bir bant aralığı vardır. Born etkin yükleri, dielektrik geçirgenlik tensörü ve elastik özellikler yoğunluk fonksiyonel perturbasyon teorisi çerçevesinde hesaplandı. Her bir iyonun Born etkin yük tensörleri, q?0 limitinde dinamik matrise analitik olmayan katkıyla belirlenir. Fonon dispersiyon eğrisi ve fonon durum yoğunluğu, direk metot kullanılarak elde edildi. LO / TO yarılması, süper hücre içinde bulunan fonon frekansları ortaya çıkardı. Gamma noktasındaki fonon hesaplamalarının negatif frekans vermesi AgNbO3, NaTaO3, NaNbO3 ve AgTaO3 yapılarının yarı kararlı olduğunu işaret etmektedir. Aynı zamanda literatürde mevcut olan deneysel ve teorik verilerle karşılaştırma yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, we have investigated the structural, electronic and dynamical properties of the AgNbO3, NaTaO3, NaNbO3 in the orthorhombic structures and AgTaO3 in the rhombohedral structure, by employing the plane wave pseudopotential method, local density approximation of the density functional theory for the first time. The calculated equilibrium lattice parameters and atomic position are in the agreement with the available experimental and theoretical results. AgNbO3 and AgTaO3 both have an indirect band gap, whereas, NaTaO3 and NaNbO3 both have a direct band gap in the Brillouin zone. Born effective charges, dielectric permittivity tensors and elastic properties have been calculated within the framework of density functional perturbation theory. Born effective charges tensors for each ion, which determine the non-analytic contribution to the dynamical matrix in the limit NaTaO3 and NaNbO3 q?0. The phonon dispersion curves and the phonon density of states are derived using the direct method. The LO / TO splitting was extracted from phonon frequencies found within the supercell. Gamma point phonon calculations give negative frequencies which indicates the AgNbO3, NaTaO3, NaNbO3 and AgTaO3 structures are metastable. We have also made comparisons with related experimental and theoretical data which is available.