Sonlu yarı grup sınıflarının rank özellikleri
Rank properties of finite semigroup classes
  1. Tez No: 299429
  2. Yazar: OSMAN KELEKCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA AYIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
kümesi üzerinde tanımlı tüm dönüşümler yarıgrubu ve singüler dönüşümler yarıgrubu olsun.nin üst rankı için alt sınır teşkil eden bir formül verilmiştir. (i,j)-permütasyonlar tanımlanmış ve bazı özellikleri incelenmiştir. nin indeksi 1 ve periyodu olan elemanlarının özellikleri incelenmiş ve bu tipteki dönüşümlerin yi doğurduğu gösterilmiştir. Ayrıca noksanlığı 1 olan dönüşümlerin herhangi bir altkümesinin nin (minimal) doğuray kümesi olması için hangi gerekli ve yeterli koşulları sağlaması gerektiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Let and be the semigroup of all full transformations and of all singular transformations on , respectively.It is given a formula which is a lower bound for the upper rank of . It is defined that (i,j)-permutations and it is examined that some properties of them. It is studied that properties of the elements of index 1 and period in and it is shown that the elements of this type generate the . Also it is shown that necessary and sufficient conditions for any subset of transformations of defect 1 in to be a (minimal) generating set for .