Sürekli polimerizasyon işletmelerinde geçiş ürün miktarının optimizasyonu
Amount of off grade optimization in the continuous polymerization businesses
- Tez No: 299457
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KOKANGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Taleplerde yaşanan belirsizlik ve ürün tiplerinin fazla olması üretim maliyetlerinin önemini bir kez daha ortaya çıkartmıştır. Sürekli polimerizasyon işletmelerinde, ürünler arası geçiş işlemi sırasında ürün geçiş süresine, ürün tipine ve çalışılan kapasiteye bağlı olarak geçiş ürünü diye adlandırılan hiçbir kalite sepeğine (müşteri limitine) uymayan ürünler oluşmaktadır. Üretimin sürekli olması sebebiyle ortaya çıkan bu ürün katlanılması gereken zorunlu bir üründür.Bu tez çalışmasında ürün geçiş sırasının planlaması ile ürün geçişlerinin minimum düzeyde olması amaçlanmaktadır. Bu çalışma kapsamında toplam stok miktarları ve sipariş bekleme süreleri de performans kriterleri olarak takip edilecektir.Önerilen yeni metodoloji, toplam stok miktarı ve toplam sipariş bekleme süreleri ve geçiş ürün miktarının birbirine bağlı olarak optimize edilmesini amaçlamaktadır. Simülasyon ve 6 Sigma tekniklerinin kombine edilmesi ile ortaya çıkan metodolojinin geçerliliğinin testi amacıyla, sürekli polimerizasyon işletmesinden alınan gerçek veriler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Uncertainty in demand and product types being excessive brought the importance of production costs out once again. In the continuous polymerization, during the transition process between the product, productions that comply with none of the quality spectrum and named as transition product depending on product transition time, product type and working capacity brought out. The resulting product is to bear because of the continuous process.In this thesis study, planning of product transition sequence, determining the minimum working transition level are aimed. Within the scope of this study the total amount of stock and order waiting time are followed as performance criterion.Recommended new methodology is aimed to optimize the total amount of stock, total order waiting time and amount of transition product by depending in each other. It is used the real data that is obtained from continuous polymerization businesses with the aim of testing the methodology that brought out by combining Simulation and 6 Sigma techniques.