Süs bitkilerinde yumuşak çürüklük etmeni Erwinia türleri ve alttürlerinin moleküler tanısı
Molecular identification of Erwinia species and subspecies on ornamental plants
- Tez No: 299456
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM AYSAN, YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA MİRİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Süs bitkileri son yıllarda ekonomik yönden üreticinin ve Türkiye'nin ekonomisine önemli katkılarda bulunmaktadır. Ülkemizde süs bitkilerine duyulan ihtiyacı karşılamak için üretim materyali ithalatı başlamış ve bunun sonucunda yeni hastalık etmenlerinin girişi önemli bir sorun haline gelmiştir. Çukurova Üniversitesi, Ziraat Fakültesinde yürütülen TOVAG-106O333 nolu proje kapsamında, 8 farklı süs bitkisinden (Primula sp., Kalanchoe sp., Diffenbachia spp., Cactus sp., Yucca aloifolia, Ficus elastica, Schefflera actinophylla, Senecio cruentus) 14 adet yumuşak çürüklüğe neden olan Erwinia izolatı elde edilmiş ancak tür ve alttür düzeyinde tanıları yapılamamıştır. Bu yüksek lisans tezinde bu izolatların PCR yöntemi ile tür ve alt tür düzeyinde tanıları yapılmıştır. Çalışmada Erwinia carotovora subsp. atroseptica, Erwinia carotovora subsp. carotovora ve Erwinia chrysanthemi'ye spesifik 6 primer çifti (ADE1-ADE2, ERWFOR-CHRREV, ERWFOR-ATROREW, Y1-Y2, Y45-Y46 ve ECA1f-ECA2r) kullanılmıştır. Denenen izolatların tümünün Erwinia carotovora subsp. carotovora olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, ornamental plants have economicly important contribitons to the grower?s and Turkey?s economyIn our country, production material has started to importation for the need to ornamental plants and as a result of a new fungal and bacterial diseases have been input to start.Cukurova University, Faculty of Agriculture, conducted under the project number TOVAG-106O333, the fourteen soft rot Erwinia isolates were obtained,from 8 different ornamental plant (Primula sp., Kalanchoe sp., Diffenbachia spp., Cactus sp., Yucca aloifolia, Ficus elastica, Schefflera actinophylla, Senecio cruentus) but which cause the diagnosis be made at the level of species and subspecies. Thi Master thesis, these isolates have been diagnosed at the level of species and subspecies by moleculer methods as PCR. At the study, the specific six primer sets (ADE1-ADE2, ERWFOR-CHRREV, ERWFOR-ATROREW, Y1-Y2, Y45-Y46 ve ECA1f-ECA2r) for Erwinia carotovora subsp. atroseptica, Erwinia carotovora subsp. carotovora and Erwinia chrysanthemi were used. All tested isolates was found to Erwinia carotovora subsp. carotovora.