Çukurova koşullarında dane amarant'ın (Amaranthus spp.) kuraklığa dayanma yönünden incelenmesi
Drought response of grain amarant (Amaranthus spp.) in the Çukurova condition
  1. Tez No: 299461
  2. Yazar: HALUK SELÇUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CELALEDDİN BARUTÇULAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, Akdeniz iklim koşullarının yer aldığı Adana'da, bazı dane tipi amarant genotiplerinin verim ve verim öğelerine etkisi araştırılmıştır. Denemeler tarla koşullarında suyun kısıtlı olduğu sulanmayan ve suyun kısıtlı olmadığı sulanan koşullarda 2010 yetiştirme mevsiminde yürütülmüştür.Bu amaçla çeşit olarak; ?R158?, ?Golden?, ?Popping?, ?Burgundy? ve ?Red Garnet? Amarant genotipleri denemeye alınmıştır. Denemeler, su ana, çeşit alt parsel olacak şekilde bölünmüş parseller deneme desenine göre dört tekrarlamalı olarak yürütülmüştür.Ekim öncesi 5'er kg N, P ve K olacak şekilde kompoze gübre uygulanmıştır. Ekim işlemleri sıra üzeri 15 cm ve sıra arası 70 cm olacak şekilde 6 m uzunluğundaki altı sıralı parsellere yapılmıştır. Tohum ekimi elle yapılmış (21 Nisan 2010), çıkış sonrası sıra üzeri fide sıklığı 0.2 m'ye ayarlanmıştır.Yapılan çalışma, dane amarant genotiplerinde dane verimi, biyolojik verim ve hasat indeksi değerlerinde, yağışa bağlı (Sulanmayan) koşullarda, sulananlara oranla, sırası ile %56, %43 ve %20 düzeyinde düşüşler olduğu saptanmıştır. Sulamasız koşullarda, dane verimi ile dane ağırlığı, biyolojik verim, hasat indeksi, salkım ağırlığı, gövde ağırlığı ve gövde kalınlığı ile pozitif, spesifik yaprak ağırlığı ile negatif yönlü önemli korelasyonlar saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the yield and yield component of grain amaranth genotypes under the Mediterranean climate conditions in the Adana. Field experiment was conducted during 2010 growing season under the rainfed and irrigated conditions.Five grain amaranth genotypes ?R158?, ?Golden?, ?Popping?, ?Burgundy? ve ?Red Garnet? were used in this study. Fertilizers were applied before sowing as a compozed fertilizer (15-15-15) at the rate of 50 kg ha-1 N, P2O5 and K2O, respectively. The plot consisted of six rows, 0.70 m apart, each of 6 m in lenght. Seed were sown (21th April 2010) by hand. After seed establishment, plant density in the rows were arranged 0.2 m.Grain amaranth genotypes were drasticaly affected by the rainfed condition (drought) compare with irrigated conditions. Grain yield, biomass and harvest index values decreased 56%, 43% and 20% respectively by the rainfed conditions. Positive correlations were recorded between grain yield and grain weight, biological yield, harvest index, inflorescence weight, stem weight and stem diameter but negative correlations were occoured between grain yield and specific leaf weight under rainfed conditions.