Mersin'in ilçelerinde yetişen Euphorbia macroclada Boiss. ve Marrubium vulgare L. bitkilerinin subkritik su ve geleneksel yöntemlerle ekstrakte edilmesi ve elde edilen ekstraktların bileşenler yönünden kıyaslanması
Extraction of Euphorbia macroclada Boiss. and Marrubium vulgare L. which grow in some counties of Mersin, by subcritical water extraction and conventional extraction methods
  1. Tez No: 299463
  2. Yazar: MELTEM SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERMİN GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada Mersin'in ilçelerinde yetişen Euphorbia macroclada Boiss. ve Marrubium vulgare L. bitkileri subkritik su ekstraksiyonu ve geleneksel ekstraksiyon yöntemleri olan Hidro destilasyon, Ultrasonik banyo ekstraksiyonu ve Sokslet ekstraksiyonu ile ekstrakte edildi. Ekstraksiyon işlemlerinin ardından organik faz bileşenleri GC-MS ile belirlenmiş, yöntemler karşılaştırılmıştır.Elde edilen bileşenler ve miktarları yöntemlere bağlı olarak değişiklik göstermiştir. Sokslet ekstraksiyonun veriminin Ultrasonik banyo ekstraksiyonunun veriminden daha fazla olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study Euphorbia macroclada Boiss. and Marrubium vulgare L. grown in counties of Mersin were extracted by Subcritical water extraction and conventional extraction methods which are Hydrodestilation, Soxhlet extraction and Ultrasonic extraction. After extraction procedures, components of extracts were determined on the base of extraction yields.When the methods were compared, it was found that the yield of soxhlet extraction is beter than USE. The obtained components and yiels are depend on the methods.