Kanola ve balık yağlı yemlerle döngülü olarak beslemenin Avrupa deniz levreği (Dicentrarchus labrax) yavrularının büyüme performansına ve yağ asidi profiline etkisi
Effect of alternate phases of canola oil and fish oil level on the growth performance and fatty acid profiles of juvenile European seabass (Dicentrarchus labrax L. 1758)
  1. Tez No: 299469
  2. Yazar: PINAR MUMOĞULLARINDA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT DİKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Yumurtalık Deniz Araştırma İstasyonunda yürütülmüştür. Levrek bireylerinde alternatif yağ kaynağı olarak kanola yağı kullanılmış ve döngülü besleme periyodu uygulanarak büyümeye vücut kompozisyonuna ve yem değerlendirmesine olan etkilerini belirlemek için yapılmıştır. Bu amaçla, 525 bireyden oluşan 3 tekerrürlü gruplar (2,3 ± 0.01 g) deneme planına göre, 7 grup kullanılmış, sürekli %100 balık yağı ile beslenen kontrol grubu (BY), %100 kanola yağı (KY), %50 BY + %50 KY grubu (BY/KY), 1 Hafta %100 Kanola yağı + 1 Hafta %100 Balık yağı (1KY?1BY) grubu, 1 Hafta %50 Balık yağı ve Kanola yağı + 1 Hafta %100 Balık yağı (1BY/KY?1BY) grubu, 3 Hafta %100 Kanola yağı + 3 Hafta %100 Balık yağı (3KY?3BY) grubu, 3 Hafta %50 Balık yağı ve Kanola yağı + 3 Hafta %100 Balık yağı (3BY/KY?3BY) beslenen grup olarak belirlenmiştir. Deneme 84 gün sürmüştür. Deneme sonunda yaşama oranlarına baktığımızda kanola yağının yaşama oranına negatif etkisi olmadığı bulunmuştur. Spesifik büyüme oranına baktığımızda tüm gruplarda benzer bir büyüme oranı saptanmıştır. Günlük yem alımında gruplar arasında istatistiki açıdan bir fark bulunmamıştır (p>0,05). Aynı zamanda tüm vücut besin içeriklerinde protein, kuru madde, ham kül değerlerinde istatistiki açıdan bir farklılık yoktur (p>0.05). Buna karşın tüm vücut yağ değerlerinde BY/KY grubuna kıyasla, BY, KY ve 1BY/KY?1BY gruplarının yağ oranı düşük bulunmuştur. Tüm vücut yağ asitlerinden LA (18:2n-6) miktarına bakıldığında gruplar arasında fark yoktur (p>0.05). Alfa-Linolenik (ALA 18:3n-3) miktarı en yüksek KY grubundadır. Tüm vücut EPA (20:5n-3) oranına bakıldığında en yüksek değerler BY, 1BY/KY?1BY ve 3BY/KY?3BY olduğu bulunurken, en yüksek DHA (22:6n-3) BY, 1BY/KY?1BY ve 3BY/KY?3BY beslenen gruplarda bulunmuştur. Sonuç olarak levrek balığı yetiştiriciliğinde balık yağına alternatif olarak kanola yağı kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Seven groups of European seabass (Dicentrarchus labrax L.) were fed three type diets in which the added oil was 100% fish oil (FO),100% canola oil (CO), 50%FO+50%CO with fish oil and canola oil based diet were regularly alternated in a series of weekly cycles(1W:alternation of 1 weeks on CO and 1 weeks FO,1W:alternation of 1 week 50%FO+50%COand 1 week 100%FO,3W: alternation of 3 weeks FO and 3 weeks CO), over a 12 week period. The use of canola oils in European sea bass diets did not affect fish survival. Specific growth rate (SGR) for all periods was similar in all experimental groups. No significant differences were found in daily feed intake. Whole body composition did not show any differences among dietary treatment in protein, dry matter and ash content. Lipid levels of whole body were lower in fish fed FO, CO, 1week 50%CO/FO+100%FO compared with fish fed 50%FO+50%CO. LA(18:2n-6) levels did not show any differences among dietary treatment. On the other hand LNA is highest in CO diet. Total monounsaturated fatty acid was highest in CO diet. Whole body percentages of EPA (20:5n-3) were highest in 100%FO, 1week 50%FO+50%CO and 1 week 100%FO, 3 week 50%FO+50%CO and 3 week 100%FO and whole body percentages of DHA (22:6n-3) were highest in 100%FO, 1week 50%FO+50%CO and 1 week 100%FO, 3 week 50%FO+50%CO and 3 week 100%FO group. As a result of the this study; the great ability for bioconversion of n-3 FA, canola oil is a promising alternative to fish oil in formulating feed and alternate weekly cycles for European sea bass.