Yakın galaksilerde X-ışın kaynaklarının XMM-Newton ve Chandra gözlemleri
XMM-Newton and Chandra observations of X-ray sources in nearby galaxies
  1. Tez No: 299468
  2. Yazar: HASAN AVDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Astronomy and Space Sciences, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
X-ışın astronomisi, gök cisimlerinden gelen kozmik X-ışınlarını inceleyen yüksek enerji astrofiziğinin önemli bir çalışma alanıdır. Kozmik X-ışınları, parçacıkları relativistik enerjilere ulaştıran ve ortamın sıcaklığını milyon derecelere kadar yükselten astrofiziksel süreçlerin gerçekleştiği kaynaklardan gelmektedir. 1970'lerden başlayarak X-ışın gözlem uydularının uzaya gönderilmesi ile yakın galaksilerde X-ışın kaynakları çalışılmaya başlanmıştır. Bu kaynakların X-ışın özellikleri ve ışıma mekanizmaları dikkate alınarak, kaynakların doğasının tartışılması mümkün olabilmiştir. 1999 yılında uzaya gönderilen ve halen gözlemlerini sürdüren, yeni nesil XMM-Newton ve Chandra gözlem uyduları ile X-ışın çalışmaları günümüzde daha ayrıntılı şekilde yapılabilmektedir.Bu tezde XMM-Newton ve Chandra uydularının arşiv gözlem verileri kullanılarak, seçilen üç yakın (
Özet (Çeviri)
X-ray astronomy is an important branch of high energy astrophysics and deals with the cosmic X-ray emissions from celestial objects. Cosmic X-rays come from the sources where several astrophysical processes accelerate particles to relativistic energies and heat the medium to temperatures of millions of degrees exists. Since 1970?s, the study of X-ray sources in nearby galaxies have been started with the X-ray observatories that have been launched. Natures of these sources have became possible to discuss by examining their X-ray properties and radiation processes. With the new generation observatories XMM-Newton and Chandra launched in 1999, the X-ray studies have been carried out nowadays with more extensively.In this thesis, X-ray point-like sources in selected three nearby (< 10 Mpc) galaxies (NGC 4631, NGC 4490/4485 and NGC 4945) have been examined using XMM-Newton and Chandra archive data. If the sources have enough data to analyze then their nature have been disscussed by examining their X-ray spectra and timing variations.