Güney Soma (Manisa KD'su ? Türkiye) neojen havzasının tektonik özellikleri
Tectonic characteristic of Southern Soma (NE Manisa ? Turkey) neogene basin
  1. Tez No: 299475
  2. Yazar: BURCU KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR DİRİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Batı Anadolu'da bulunan Güney Soma Havzası Mesozoyik yaşlı kireçtaşları ve grovaklar üzerinde Neojen?Kuvaterner yaşlı havza dolgusuna sahip genişlemeli bir havzadır.Bölgenin morfolojisini KD?GB doğrultulu Bakırçay, yaklaşık D?B doğrultulu Soma ve KB?GD doğrultulu Kırkağaç Grabenleri şekillendirir. Bu grabenlerin sınırladığı Çamlıca Yükselimi yaklaşık KB?GD doğrultulu Kısrakdere Grabeni'ni içerir. Grabenlerin kenar fayları yüksek açılı normal fay ve eğim atım bileşenine sahip doğrultulu atımlı fay karakterindedirler. Havza dolgusu içerisinde KB?GD doğrultulu küçük ölçekli normal faylar ve bunları birbirine bağlayan K?G doğrultulu transfer fayları bulunmaktadır.Gerilme analizi sonuçlarına göre bölge en geç Miyosen'den beri baskın olarak KD?GB, K?G ve az miktarda KB?GD doğrultulu açılma rejimleriyle deforme olmuştur. Havzaları denetleyen doğrultu atımlı aktif fayların gelişimi ise İzmir-Balıkesir Transfer Zonu ile ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
South Soma Basin is located Western Anatolia and is an extensional basin filled with Neogene?Quaternary sediments unconformably lie on Mesozoic limestones and greywackes.The NE?SW Bakırçay, E?W Soma, and NW?SE Kırkağaç Grabens control the morphology of the area. Çamlıca High, bounded by these grabens, includes the NW?SE Kısrakdere Graben. Boundary faults of the grabens are high-angle normal faults and strike-slip faults with normal components. Small scaled, NW?SE oriented normal faults and N?S transfer faults between them exist in the basin fill.According to stress analyses, the region was deformed by N?S, NE?SW, dominantly and NW?SE oriented extensional regimes since the latest Miocene. Developing of the strike-slip active faults which control the basins is related to İzmir-Balıkesir Transfer Zone.