Quaternary geology of the soma district, western Turkey
  1. Tez No: 50182
  2. Yazar: İBRAHİM ARPALIYİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. UĞUR İNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Batı Anadolu'nun normal fay-kontrollü graben tipi çöküntü havzaları Üst Tersiyer-Kuvaterner tortul ve volkanotortul kayaları ile doldurulmuştur. Bu çöküntü havzalarından Bakırçay grabeninin güney kenarında yaklaşık 80 metre kalınlığa ulaşan Kuvaterner istifi yüzlek verir ve Neojen ve Neojen-öncesi temel kayalarını uyumsuz olarak örter, Kuvaterner istifi alttan üste dört birimden oluşur; Alk kırıntılı birim. Kireçtaşı birimi, Üst kırıntılı birim ve Akarsu çökelleri. Alt kmnülı birim egemen olarak dökünlü-akması çakıltaşı ve kanal-şekilli çakıltaşlan ve çapraz katmanlı kumtaşlan ve ince-taneli kumtaşı/çamurtaşl arın dan oluşur. Kireçtaşı birimi başlıca algal/onkolitik kireçtaşlanndan yapılıdır. Bu iki birimi uyumsuz olarak örten Üst kırıntılı birim alüvyonal fasiyeste çökelmiştir. Tüm birimleri uyumsuz olarak örten güncel Akarsu çökelleri en üstte yer alır. Alt kıittitilı bîim alüvyonal yelpaze ve akarsu (örgülü ve/veya menderesli) ortamlarında biriktirilmiştir. Kireçtaşı birimi karasal ve çok sığ tatlı sulu göl ortamı koşullarında biriktirilmiştir. Üst kırıntılı birim olasılıkla Üst Pleyistosen-günümüz alüvyonal yelpaze oluşumudur ve Bakırçay grabeninin aktif olan güney kenarında ve Soma çevresinde biriktirümiştir. Kırkağaç ve Öveçli (Soma) arasındaki yaklaşık K 60-80 B / K 70-80 D gidişli fay zonu boyunca ve yakın çevresindeki Kuvaterner çökelleri içindeki küçük ölçekli faylanmalar ve kıvnmlanmalar, Üst kırıntılı birimin fay zonundaki yelpaze konumu, sığ odaklı deprem verileri ve fay zonundaki sedimentolojik ve jeomorfolojik özellikler bu fay zonunun aktif olduğuna işaret eder.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The subsidence basins of the normal fault-controlled grabens of western Anatolia were filled by the Upper Tertiary-Quaternary sedimentary and volcanosedimentary deposits. In the southern margin of the Bakırçay graben, one of these subsidence basins, a Quaternary sequence exposed reaching to approximately 80 meters and it overlies the basement rocks unconformably.The Quaternary sequence, in ascending order, is composed of Lower clastic unit, Limestone unit, Upper clastic unit and recent fluvial deposits. The Lower clastic unit is dominantly represented by debris-flow conglomerate and channel-form conglomerates and cross-bedded sandstones and fine-grained sandstone/mudstones. The Limestone unit is mainly consisted of algal/oncolitic limestones. The Upper clastic unit, overlying these two units unconformably, deposited in alluvial facies. At the top of sequence, recent fluvial deposits overlie all units unconformably. The Lower clastic unit was accumulated in alluvial fan and fluvial (braided and/or meandering) enviroments. The Limestone unit deposited in paludal and very shallow fresh water lake enviroment conditions. The Upper clastic unit is probably Upper Pleistocene-present day alluvial-fan deposits and was accumulated in active southern margin of Bakırçay graben and around of Soma. The records of small scale faulting and foldings, fan-like Upper clastic unit of the Quaternary deposits outcropped along the N 60-80 W and N 70-80 E trending fault zone between Kırkağaç and Öveçli (Soma) and nearby and data of shallow-centered earthquakes and depositional and stratigraphic features of the Quaternary units and geomorphological setting point out of this fault zone in active.