FMCW radarların ve karşı tedbirlerinin incelenmesi
An investigation of FMCW radars and their countermeasures
  1. Tez No: 299478
  2. Yazar: KADİR ERALTAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAKUP ÖZKAZANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmada FMCW (Frequency Modulated Continuous Wave, Frekans Kiplemeli Sürekli Dalga) radarların temel çalışma prensipleri ve karıştırma teknikleri incelenmiştir. FMCW radarlarında yaygın kullanılan sinyal yapıları analitik olarak incelenmiş, üçgen dalga tarama yöntemi kullanan radarların yapıları ve bu tip radarlara karşı kullanılan karşı tedbir yöntemleri etüd edilmiştir.FMCW radarlarda birden fazla hedefin bulunduğu ortam ve radar sinyal işleme birimi modelleri oluşturulmuştur. FMCW radar huzmesi içinde birden fazla hedefin bulunduğu ortamlarda, çoklu hedefleri ayrıştırabilecek bir algoritma önerilmiştir. Önerilen algoritma irdelenmiş, bu algoritma temelli çalışan bir radarın çoklu hedef içeren ortamlardaki çalışması modellenmiş ve bilgisayar ortamında benzetim yapılmıştır.FMCW radarlara karşı kullanılabilecek karıştırma ve aldatma yapabilen karıştırıcılar ile sayısal radyo frekans hafıza (DRFM) mimarisi incelenmiştir. Bu yapılar kullanılarak FMCW radarların, spot gürültü altında ve menzil-hız aldatması yapabilen karıştırıcılarla oluşturulmuş sahte hedeflerin varlığında çalışma başarımı analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, fundamental operating principle of FMCW (Frequency Modulated Continuous Wave) radar and its countermeasure techniques have been investigated. Signal forms which are commonly used in FMCW radars are analytically examined. Radar architectures that use method of triangular waveform and, their countermeasure approaches have been surveyed aganist these radars.A radar simulation model is proposed for FMCW radars operating in multi-target environments. A radar signal and data processing algorithm is proposed for the resolution of simultaneous multiple targets appearing in the FMCW radar beam. The proposed signal processing framework is presented together with a simulation model depicting the FMCW multi-target resolution capability in computer environment.Both noise jammers and deception jammers, digital radio frequency memory, architectures have been investigated into Electronic Countermeasures (ECM) systems for FMCW radars. By using these constructions, operating performance of FMCW radars has been analysed when ghost targets are created under spot noise jammers and deception jammers that are capable of distance-velocity deception.