Frequency shifted ECCM method for FMCW radars against DRFM spoofing attacks
FMSD radarları için SRFB aldatma saldırılarına karşı frekans kaydırmalı EKKT yöntemi
- Tez No: 902513
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞİMŞEK DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışma FMSD tabanlı radarlar için, literatürde bilinen teknikleri geliştiren yeni bir EKKT yöntemi sunmaktadır. Bu yöntem, saldırganın gönderilen radar işaretlerini tekrar ederek sahte hedefler oluşturma yeteneğine sahip olduğu, SRFB yöntemine dayanan aldatma saldırılarına karşı etkili olacak şekilde tasarlanmıştır. Yeni EKKT yönteminin temel prensibi, lineer FMSD işaretini alt zaman aralıklarına bölmek, daha sonra gönderme işleminden önce her aralığa bir frekans kaydırma uygulamaktır. Alma tarafında, alınan işaret ilk önce lineer FMSD ile çarpılmaktadır. Oluşan işaretin doğru frekansa gelmesini sağlamak için, her zaman aralığında frekansta geri kaydırma uygulanmaktadır. Bu frekans kaydırma işlemleri VKO elemanları ile tamamen analog ortamda uygulanmaktadır. Yöntem, farklı menzil ve hız özellikleri olan üç farklı senaryo üzerinde benzetim yapılarak değerlendirilmiştir. Sağlanan iyileştirmeler ilk önce tek hedef için, daha sonra da VKO frekans oluşturma süresi, faz gürültüsü ve düz yüzey yansıması gibi ek etkiler altında sunulmuştur. Yöntem faz sürekliliğini çok çeşitli koşullarda sağlayarak benzer EKKT yöntemlerine göre avantajını korumaktadır. Ek olarak, yöntemin analog ortamda düşük karmaşıklıkta ve uygun maliyetli bir yaklaşım sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study presents a new ECCM method for FMCW based radars, improving known techniques present in literature. The method is designed to be effective against deception attacks relying on DRFM, where the attacker has the ability to repeat transmitted radar signals to create false targets. The basic principle of the new ECCM method is dividing a linear FMCW chirp into sub intervals, then applying frequency shifts to each sub interval before transmission. At receiver side, the received signal is first mixed (dechirped) with the linear FMCW. After dechirp, frequency of each sub interval is shifted back to correct the frequency of the beat signal. These frequency shifts are implemented fully in analog domain with VCO elements. The method is evaluated by simulation under three different scenarios with different range and speed specifications. The introduced advantages are presented first for point target case, then under additional effects such as VCO settling time, phase noise and flat surface. For a wide range of conditions, the method maintains phase continuity of beat signal therefore preserves its advantage against similar ECCM techniques. In addition, implementation made in analog domain offers a low complexity and cost effective approach.