Yüksek dereceden yanıt yüzeyi modelleri üzerine bir çalışma
A study on higher order response surface models
  1. Tez No: 299486
  2. Yazar: ESRA ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL AKTAŞ ALTUNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada yanıt yüzeyi yöntemi tanıtılmıştır. Yanıt yüzeyi yönteminde kullanılan tasarımlar, birinci ve ikinci dereceden modeller için araştırılmıştır. Yanıt yüzeyi yönteminin analiz aşamaları açıklanmıştır. İkinci dereceden modeller ve bu modellerde kullanılan tasarımlar üzerinde ayrıntılı olarak durulmuştur.Çalışmanın uygulama bölümünde ikinci dereceden modellerde en çok tercih edilen Merkezi Bileşik Tasarım ve Box-Behnken Tasarımı ele alınmıştır. Başka bir uygulama da hasta memnuniyeti üzerinde yapılmıştır. Yanıt yüzeyi yönteminin sağlık sektöründe uygulama alanı kısıtlıdır. Bu çalışma ile Yanıt yüzeyi yöntemi ilk defa sağlık kurumları ile ilgili bir çalışmada kullanılmış ve hasta memnuniyetine uyarlanmıştır. Hasta memnuniyeti üzerine özel bir tasarım geliştirilerek hastane hizmetlerinden genel memnuniyet yanıt değişkeni için yanıt yüzeyi modeli oluşturulmuştur. Deney tasarımından optimal tasarım seçilmiş ve hastane hizmetlerinden genel memnuniyet tahminleri bu optimal tasarım üzerinden yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, response surface methodology is introduced. The designs used in the response surface methodology are introduced for first order and second order models.The stages of analysis of response surface methodology is described. The second-order models and designs are explained in detail.The most popular designs at second order models; central composit design and Box-Behnken design are discussed in the application of this study. Another application of this study is about patient satisfaction. Applications of response surface methodology is limited in the health sector. With this study, the response surface methodology is used the first time in a related study to health care institutions and is adapted to patient satisfaction. On patient satisfaction by creating a custom design, response surface model for general satisfaction with hospital care is developed. Optimal design is chosen from the experimental design and the estimates of general satisfaction with hospital care are calculated from the optimal design.