İyonize radyasyonun DNA'ya verdiği hasarın çeşitli moleküler teknikler kullanılarak araştırılması
Investigation of ionizing radiation induced DNA damage by various molecular techniques
  1. Tez No: 299485
  2. Yazar: SİBEL ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL SÜMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
İyonize radyasyonun günlük hayatta giderek artan kullanımı nedeniyle olası bir radyolojik kaza veya saldırı sonucu meydana gelebilecek radyasyon maruziyetlerini tespit edebilen hızlı, hassas ve radyasyona özgül, biyolojik dozimetre olarak kullanılabilecek yöntemlere giderek artan ihtiyaç vardır.Bu çalışmada I131 tedavisi gören 70 papiller tiroid kanserli hastadan tedavi öncesi, tedavinin 1. günü ve 7. gününde kan örnekleri alınmıştır. Bu örneklerde Comet Assay yöntemi ile iyonize radyasyonun DNA'ya verdiği hasar belirlenmeye çalışılmıştır.Aynı hastalarda Kantitatif Gerçek-Zamanlı PZR yöntemi ile B2M geni referans gen olarak kullanılarak, GADD45A, DDB2, CDKN1A, MDM2, NBS1 VE ATF4 genlerinin ekspresyon analizleri yapılmı?tır.Comet Assay analizi sonunda birinci gün örneklerinde, kontrolle karşılaştırıldığı zaman, belirgin bir DNA hasarı tespit edilirken, bu hasarın 7. gün örneklerinde azaldığı görülmüştür.Gerçek-Zamanlı PZR analizi sonucunda, kontrol örnekleriyle karşılaştırıldığında, birinci gün örneklerinde GADD45A, DDB2, CDKN1A, MDM2, NBS1 ve ATF4 genlerinin ekspresyonlarının artmış olduğu tespit edilmiştir. Yedinci gün örneklerinde ise belirgin bir artış tespit edilememiştir.Elde edilen sonuçlar doğrultusunda, Comet Assay yönteminin ve gen ekspresyon analizlerinin iyonize radyasyona maruziyeti tespit etmekte oldukça umut vaad eder olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Due to the increasing use of ionizing radiation in daily life, there is an increasing need for a rapid, sensitive and specific method that can be used as biologic dosimeter to determine a possible radiation exposure in an accident or terrorist attack.In this study, blood samples of 70 papillary thyroid cancer patients received 131I, were collected just before the treatment, first day and 1 week after the treatment. In these samples, to determine ionizing radiation induced DNA damage, Alkaline Comet Assay was performed.In the same patients, by using QRT-PCR, gene expression changes were analyzed in GADD45A, DDB2, CDKN1A, MDM2, NBS1 and ATF4 genes by using B2M as a reference gene.According to the results of Comet Assay, DNA damage detected in the first day samples when compared to the control group and it is also detected that damage decreases in 7th day samples.Real-Time PCR analysis showed that, GADD45A, DDB2, CDKN1A, MDM2, NBS1 and ATF4 gene expressions were increased in first day samples when compared to the control group. No significant increase was detected in 7th day samples.According to the results of this study, it was shown that Comet Assay and gene expression analysis were very promising in detecting ionizing radiation exposure.