Obez bireylerde serum netrin-1 seviyelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum netrin-1 levels in obese subjects
- Tez No: 705171
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM AYDIN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık ve Biyomedikal Bilimler (Disiplinlerarası) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Obezitenin tanımına baktığımız da Dünya Sağlık Örgütü "Yağ hücrelerinin insan sağlığını olumsuz etkileyecek seviyelere çıkması'' olarak tanımlamıştır. Obezite gelişmiş toplumlarda sık görülmeye başlamış bir sağlık sorunudur. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde salgın seviyelerine ulaşan ve görülme sıklığı her geçen gün artan halk sağlığı açısından tedavi edilebilir bir hastalıktır. Netrinler, nöral ve vasküler gelişim için önemli öncü proteinlerdir. Netrin-1 hücre zedelenmesi, çoğalma ve göç gibi çeşitli fizyolojik süreçlerde önemli bir role sahiptir. Bu çalışmada obez bireylerde serum netrin-1 seviyelerinin ve biyokimyasal parametreler ile arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamızda 15 obez ve 30 sağlıklı kontrol olmak üzere toplam 45 gönüllüden serum örnekleri toplandı. Serum netrin-1 seviyeleri ticari kit ile ELISA yöntemi ile belirlendi. Klinik ve biyokimyasal laboratuvar parametreleri değerlendirildi. Serum netrin-1 düzeyleri ile biyokimyasal parametreler arasındaki ilişkiyi incelemek için Spearman korelasyon analizleri yapıldı. Obez bireylerde serum netrin-1 seviyeleri, sağlıklı kontrollere kıyasla anlamlı derecede düşük olarak gözlendi.
Özet (Çeviri)
Obesity is defined by the World Health Organization as“an increase in adipose tissue to such an extent that it has adverse health consequences”. Obesity is one of the most common health problems in modern societies. It is a preventable public health problem that has reached epidemic proportions and is increasing in frequency in developed and developing countries and in our country. Netrins are important precursor proteins for neural and vascular development. Netrin-1 has an important role in various physiological processes such as cell injury, proliferation and migration. In this study, it was aimed to investigate the relationship between serum netrin-1 levels and biochemical parameters in obese individuals. In our study, serum samples were collected from a total of 45 volunteers, 15 of whom were obese and 30 were healthy controls. Serum netrin-1 levels were determined by ELISA method with a commercial kit. Clinical and biochemical laboratory parameters were evaluated. Spearman correlation analyzes were performed to examine the relationship between serum netrin-1 levels and biochemical parameters. Serum netrin-1 levels were observed to be significantly lower in obese individuals compared to healthy controls.