Çevrimiçi öğrenme ortamının öğretmen ve öğrencilerin özdüzenleyici öğrenme becerileri üzerindeki etkisi
Effect of an online learning environment on teachers' and students' self-regulated learning skills
  1. Tez No: 299559
  2. Yazar: TÜLİN HAŞLAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PETEK AŞKAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 262
Özet
Bu çalışmanın amacı, tasarım tabanlı araştırma modeli çerçevesinde, özdüzenleyici öğrenme etkinliklerinin paylaşıldığı çevrimiçi öğrenme ortamının, öğretmenlerin özdüzenleyici öğrenmeyi destekleyen davranışları üzerindeki etkisini ve bu öğretmenlerin sınıf ortamında düzenledikleri özdüzenleyici öğrenmeyi destekleyen etkinliklerin öğrencilerinin özdüzenleyici öğrenme becerileri üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bu amaçla bilişim teknolojileri dersi öğretmenleriyle 9 hafta boyunca, çevrimiçi öğrenme ortamında, öğrencilerin özdüzenleyici öğrenme becerilerini desteklemeye yönelik etkinlikler paylaşılmıştır.Araştırma grubunu, 2009-2010 öğretim yılı bahar döneminde, aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi, BÖTE bölümünde yüksek lisans programına devam etmekte olan 6 bilişim dersi öğretmeni oluşturmuştur. Öğretmenler, bir çevrimiçi öğrenme ortamı olarak ELGG platformundaki özdüzenleyici öğrenme etkinliklerine katılıp, sınıf ortamında bu etkinliklerin uygulamasını yapmışlar ve sürecin sonunda özdüzenleyici öğrenmeyi destekleyen ders planlarını hazırlayıp sınıflarında uygulamışlardır.Araştırmada öğretmenlere uygulanmak üzere ?Özdüzenleyici Öğrenmeyi Destekleyen Davranışlar Ölçeği? ile öğrencilere uygulanmak üzere ?Özdüzenleyici Öğrenme Ölçeği? geliştirilmiştir. Öğretmenler için geliştirilen ölçek çalışmasına 877 öğretmen katılmıştır. Toplanan verilere doğrulayıcı faktör analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study design-based research approach was used to examine the effects of an online learning environment on teachers? self-regulated learning behaviors and the effects of these teachers? self-regulated activities on students? self-regulated learning skills. To that end, a group of computer teachers were engaged in learning activities in order to improve students' self-regulated learning skills, an online learning environment for seven weeks.The research participants consisted of 6 computer teachers who were pursuing their Masters degree in the Computer Education and Instructional Technologies department at Hacettepe University during the spring semester of 2009-2010 academic year, teachers were also ongoing on the MA program at Hacettepe University. Teachers participated in learning activities in an online learning environment, Elgg, and they participated this activities with their students in the classrooms at the end of the training process they prepared lesson plans that supported self-regulated learning skills, and they applied these plans to their own classes.Two self-regulated learning scales were developed; the first one, Supportive Self-regulated Learning Behaviors Scale, administered to the teachers and the other one, Self-regulated Lerning Scale, administered to the students. Confirmatory factor analyses were conducted to test the two scales. For the Supportive Self-regulated Learning Behaviors Scale, data were collected from 877 teachers.