Akıllı kartların Türkiye'de sağlık kartı olarak kullanılmasına ilişkin bir öneri
- Tez No: 29956
- Danışmanlar: PROF. DR. SITKI AYTAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
ÖZETi Sağlık Bilişim Sistemi, 1961 tarihli yasa ile belirlenmiş formlar ve bunların Saflık Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı' na bağlı teşkilat arasındaki akısından oluşmaktadır. Bu sistemin kurulacak ve yetkilenlendirilecek özel bir birim tarafından günümüz koşullarına uygun biçimde yeniden ele alınması, tanımlanması, projelendirilmesi, gerçekleştirilmesi, işlerliğinin ve sürekliliğinin sağlanması gerekmektedir. Sağlık Bilişim Sistemi' nin kavuşturulacağı yeni yapı içerisinde yüksek teknoloji ürünü olan bilgisayarlardan ve iletişim olanaklarından yararlandırılması gerekmektedir. Dünyada pek çok ülkede ve özellikle de Türkiye' nin bütünleşmek arzusunda olduğu Avrupa ülkelerinde, sağlık sektöründe alışılagelmiş bilgi işlem ekipmanının yanısıra 'akıllı kartlar' olarak tanımlanan tümleşik devreli kartlar kullanılmaktadır. Söz konusu kartlar, banka kartı boyutlarında olup, bireylere ait olmakta ve bireyin sağlık durumuna ve sağlık hizmetlerinin yapılmasına yönelik tıbbi ve idari bilginin optimum bir biçimde ve bir arada saklanmasına ve bireyin gittiği her yere kendine özgü eksiksiz ve doğru bilgisini taşımasına yaramaktadır. Gerçekleştirilmiş olan tüm uygulamalar yöresel veya özel amaçlı tasarlanmış olmasına karşın bu çalışmada tüm yaş ve önemli hastalık gruplarını ve bunların- gerektirdiği özel bilgi alanlarını destekleyebilecek"ülke çapında bir uygulama önerilmektedir. Bunun yanısıra, akıllı kart uygulamasının getireceği bilgi toplama ve değerlendirme mekanizmasının Türkiye'nin yeni Sağlık Bilişim Sistemi' ni oluşturmakta kullanımı araştırıl maktadı r. 152
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Health Information System is defined with a law in 1961 as specific forms and their circulation between the Ministery and the related institutions. This system should be handled by an authorized unit considering today's conditions and should be redefined, implemented and continued as well. In this new structure, high-tech products as computers and communication technologies should be utilized in a distributed environment. Throughout many countries in the world, especially in European Community Countries which Türkiye is willing to unify, integrated circuit cards, which are also known as smart cards, are widely used in the health sector as well as other well known data processing equipments. Smart cards are at the same size of ATM cards, belong to an individual aiming to provide information about the medical background of that individual and to ease supply of necessary health service by relevant authorities accordingly. Such smart cards also enable to store all necessary medical and administrative information about the individual in the most effective, optimum manner which indeed means transfer, carrying of true, accurate information for that individual to wherever he or she goes. All of the similar health card appl icat ions that were encountered during literature survey are designed for local or special purposes, however; by this study, a country wise application which covers all ages and high risk pathologies in a way to support special data items if it would be required is proposed. 153»Nevertheless, utilisation of mechanism of data acquisition and evaluation of health card application to establish the new Health Information System of Türkiye is also surveyed. 154