Bir bilgisayar ağı üzerindeki dosya trafiği ile ilgili veri organizasyonu üzerinde bir çalışma
An Investigation of statistical properties of file transfer traffic at the Ege University node of TÜVAKA
- Tez No: 29957
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİS PÜSKÜLCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
6. ÖZET Bu çalışmada EARN'ün Türkiye ana düğümü olan TREARN düğümü üzerindeki dosya trafiği incelenmiştir. Bu alanda daha önceden bir çalışma yapılmadığı için öncelikle gerekli verileri toplamak için servis makinasında bazı değişikliklerin yapılması gerekmiştir. Bu amaçla RSCSV2 makinasına bazı“çıkıs”'lar yazılarak gerekli veriler bir aylık bir zaman aralığında toplanmıştır. Tezin ikinci bölümünde» toplanan bu veriler derlenerek istenilen tablolar oluşturulmuştur. Son bölümde ise bu tablolardaki veriler her hat için incelenerek iyi uyum testleri yapılmıştır. Bu tez bu konudaki ilk çalışma olduğu için ağırlık ilk iki bölümde daha fazla olmuştur. Bundan sonraki çalışmalarda hazırlanan yordamlarca toplanan veriler istatistiksel olarak daha detaylı incelenerek, ağın kullanımına ait daha detaylı raporlar elde edilebilir. 52
Özet (Çeviri)
7. SüKHAR ¥ AN INVEST I BAT i ON OF STATISTICAL PROPERTIES OF FILE TRANSFER TRAFFIC AT THE EGE UNIVERSITY NODE OF TOVAKA In this work j file traffic on the TREARN node of EARN is ex amined. Some modifications were to be made on the service machine to collect data since no similar work was done before. For this purpose some EXIT routines are written for RSCSV2 machine. Using this routines data is collected for a month. On the second part of this thesis» col lected data are processed to create some tables. On the last part, goodness of fit tests are done on the tables. This H.Sc. thesis is the first thesis on this subject» therefore work is concentrated on the first and second parts of the project. New researches about this subject could go further about statistical view of the work and more detailed reports could be produced. 53