Ağ sorunlarını arşivleme sistemi
- Tez No: 29955
- Danışmanlar: PROF. DR. SITKI AYTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET : Bu çalışmada bilgisayar ağları idaresinin sırasıyla elemanlarının üretkenlik etkileri, ağ mimarisine genel bakışı, ağ idaresinin üretkenlik belirtileri, araçları, insan etmenleri, ağın teknik denetleme tabanlı bilgi araçları, ağ idaresi veri tabanı, bütünleşik ağ idaresi, ağ idaresinin önemli başarı etmenleri, ağ idaresinin giderleri, gelecekteki eğilimleri ve ağ idaresinin dört ana etkinlik alanı konusunda genel bir düzeyde bilgi verilmiştir. Bu dört etkinlik alanı; işletim denetimi, ağ yönetimi, üretkenlik çözümlemesi ve ayarlanması ve kapasite planlamasıdır. Bu dört konu da metodoloji, sorumluluk, kullandıkları araçlar ve gerçekleştirme aşamasında göz önüne alınacak adımlar açısından ayrı ayrı incelenmiştir. Ancak özellikle bu çalışmanın ana temasını oluşturan Ege Üniversitesi Bilgisayar Araştırma ve Uygulama Merkezi için tasarlanan ve gerçekleştirilen Ağ Sorunlarını Arşivleme Sistemi ve dolayısıyla bağlı olduğu Ağ Yönetimi konuları incelenmiştir. Ağ Yönetimi ve sorumluluklarından biri olan, sorunları arşivleme dizgesi nedenleri, önemleri ve sağladıkları olanaklar cinsinden geniş olarak araştırılmıştır. Bu amaçla gerçekleştirilen dizge; önemi, amacı ve getirdikleri açısından incelenmiş ve tüm özellikleri ile açıklanmıştır. 85
Özet (Çeviri)
SUMMARY: In this research, the topics of the network management subject that are discussed are as fallows; performance effects of the network management elements, general overview of network architecture, indicators, tools and human factors of network management, network technical control based information tools, network management data base, integrated network management, important success factors of network management, costs and future trends of network management and four main activity fields of network management. These four main activity fields are the operational control, network administration, performance analysis and the capacity planning. All four of these are discussed according to their methedology, responsibilities, the tools which are used and the things that have to be considered during the installation period. However, the main subject of this research is the Trouble Ticket system that is designed and installed for the Ege University Computer Research and Application Center. Of course, the related fields of the network administration subjects are also discussed. The reasons, importance and the benefits of the trouble ticket system which is one of the responsibilities of the network administration are also examined in detail. The system, the trouble ticket system, that is designed and installed for this aim is explained in detail according to the aims, importance and benefits. 86