Doğu Akdeniz bölgesinin erken miyosen yaşlı cricetodontinleri
The cricetodontini from the early miocene of the Eastern Mediterranean
- Tez No: 299624
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ OKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu çalışmada, MTA Genel Müdürlüğü'nün 1992-1999 yılları arasında yaptığı proje çalışmalarında Erken Miyosen dönemine ait Söke (Aydın), Dededağ (Aydın), Kınık (Manisa), Harta (Manisa) ve Yapıntı (İçel) lokalitelerinden elde edilen ve yalnızca raporlarda ya da ön yayınlarda biyostratigrafik amaçlarla kullanılmış ancak ayrıntılı tanımlamaları yapılmamış olan Cricetodon (Rodentia) ve Deperetomys (Rodentia) cinslerine ait fosil örnekler incelenmiş ve bunların diğer Erken Miyosen türleriyle karşılaştırılmaları yapılmıştır.Çalışmada Söke lokalitesinden Cricetodon trallesensis n. sp., Dededağ lokalitesinden Cricetodon fikretgoktasi n.sp, Kınık lokalitesinden Cricetodon magnesiensis n. sp., Deperetomys enginae n. sp. ve Cricetodon versteegi, Yapıntı lokalitesinden Cricetodon yapintiensis n. sp. ve Cricetodon kasapligili, Harta lokalitesinden ise Cricetodon cf. kasapligili olmak üzere beşi yeni sekiz tür tanımlanmıştır.Cricetodon cinsine ait türler arasındaki fiojenetik ilişkilerin ortaya konması için kladistik analiz yöntemi uygulanmıştır. Bu filojenetik analiz de, daha önceki çalışmalarda öngörüldüğü gibi, Erken Miyosen yaşlı Doğu Akdeniz türlerinin diğer türlere göre daha ilkel özellikli, birbiriyle yakın ilişkili ve akraba türler olduklarını desteklemiştir. İlk Cricetodon türleri Oligosen döneminde İran'ında içinde olduğu bir bölgede ortaya çıkmış, Anadolu üzerinden Erken Miyosen boyunca Doğu Akdeniz'de ortaya çıkmış ve bu bölgeden Orta Avrupa, Güney Batı Avrupa ve ayrıca da Çin'e yayılmış olmalıdırlar.
Özet (Çeviri)
In this study, the rodent fossils belonging to Cricetodon and Deperetomys from the Early Miocene Western and Southern Anatolian localities Söke, Dededağ (Aydın), Kınık, Harta (Manisa) and Yapıntı (İçel) have been studied.Eight species, five of them are new, have been described: Cricetodon trallesensis n. sp from Söke, Cricetodon fikretgoktasi n.sp. from Dededağ, Cricetodon magnesiensis n. sp., Deperetomys enginae n. sp. and Cricetodon versteegi from Kınık, Cricetodon yapintiensis n. sp. and Cricetodon kasapligili from Yapıntı, Cricetodon cf. kasapligili from Harta.In order to reveal the phlogenetic relationships between species in the genus Cricetodon. Cladistic analysis has been applied. The phylogenetic analysis has supported the idea that the Early Miocene species of the Eastern Mediterranean area are more primitive and more closely related to each other than to the other western species.The earliest Cricetodon species might have been originated in the area covering Iran during sometime in the Oligocene and spread to Central Europe and South Western Europe via Anatolia and China from this region.