NanoTEM ölçü sistemi ile arkeolojik yapıların araştırılması
Investigation of archaelogical sites and objects with NanoTEM measurement system
  1. Tez No: 299640
  2. Yazar: AHMET TOLGA TOKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN CANDANSAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, sığ araştırmalarda uygulama alanı artan çok hızlı geçici elektromanyetik yöntemin (NanoTEM), arkeolojik yapıların araştırılmasında kullanılabilirliği araştırılmıştır. Bu amaçla ölçü sistemi Kayseri Kültepe Höyüğü üzerinde arkeolojik yapıların araştırılması için kullanılmıştır. Belirlenen iki alanda NanoTEM ölçüleri alınmıştır. Yine NanoTEM ölçülerinin alındığı alanlarda Manyetik Gradyometre ölçüleri de alınmıştır. NanoTEM ve Manyetik Gradyometre ölçülerinden elde edilen haritalarda aynı yerlerde belirti vermişlerdir. Ayrıca, NanoTEM verilerinin yorumuna göre kazı alanları önerilmiştir. Kazı sonuçları bu yöntemin arkeolojik alanlarda kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The suitability and usability of very fast Transient Electromagnetic (NanoTEM), which has increasing popularity, has been investigated for buried archeological target exploration in this study. For this purpose, measurement system was used in Kültepe Mound in Kayseri. NanoTEM data were collected in two separate areas. Magnetic gradiometer data were also collected in the same areas. The maps obtained from NanoTEM and magnetic gradiometer data showed similar anomalies. Several areas were suggested for excavation. The excavation results verified that the purposed measurement system could be used for investigation of archaeological areas.